42 waarts weer in zuidelijke richting af te buigen naar de Warnsveldseweg. Overi gens lag in de 19de eeuw bij deze weg in de gracht een inundatiesluis, van waaruit men het laaggelegen terrein tussen de stad en de vestingwerken Linie van Hooff in tijden van oorlogsdreiging onder water kon laten lopen. In 1953 had de wasserij voor het bedrijfswater de beschikking over een 32 meter diepe put met een pompcapaciteit van 35000 liter water per uur. Het reinigen van de goederen gebeurde machinaal. De vrouwenhand was pas nodig in de pers- en strijkafde- ling waar de keurig geperste dokters-, kappers-, bakkers- en slagersjassen een smetteloze indruk gaven. Het bedrijf heeft zich voortdurend ontwikkeld en ook het materiaal is uit gebreid en naar de eisen van de tijd aangeschaft. Waste men in 1953 nog 800 kg was per week, in 1980 waren 17 personeelsleden inclusief parttimers in staat om wekelijks 10 ton wasgoed te verwerken. Het einde van de wasserij n 1968 werd de wasserij overgenomen door mevrouw Hubers. Zij leefde er in afzondering met haar vijf honden. In die tijd werden - vooruitlopend op de aanleg van de Kleine Omlegging - de resterende delen van de watergangen grotendeels gedempt. De dicht bij de wasserij ge legen delen bleven echter gespaard, maar werden niet meer onderhouden en verwilderden geleidelijk aan met de tus- sengelegen stroken grond tot het huidige bosgebiedje. Menig kind dat in het bosje speelde kreeg van thuis de waarschuwing mee om niet in het water te komen want daar was iets mysterieus mee... je kon er iets van krijgen! In 1980 wil de gemeente de 5208 m2 grond kopen van Mevr. Hubers voor 300.000 gulden. Haar woning zou dan behouden kunnen blijven. Na bestem mingswijziging kunnen op het terrein 38 woningen voor één en tweepersoonshuis houdens worden gebouwd.Uiteindelijk bleek dat de was er weliswaar eeuwen lang mooi schoon werd gemaakt, maar dat de grond rondom de wasserij steeds verder vervuilde, wat tot een enorm kos tenplaatje leidde toen de bouwplannen definitief werden. Het bedrijfsgedeelte werd in 1981 geheel gesloopt; het voorhuis met de onder- kelderde aanbouw aan de westzijde is blijven staan en enkele jaren geleden aangewezen als beeldbepalend pand. Het complex, thans Het Hartenborgh genaamd, is tegenwoordig in gebruik als woonhuis en praktijkruimte, waar het regionale stottercentrum - tevens praktijk voor opvoedadviezen - is gevestigd. Ook is er het bureau Inmens gevestigd, dat communicatietrainingen voor bedrijven verzorgt. Van het uitgestrekte terrein van de bleke- rij is naar schatting amper een derde deel overgebleven. Grote delen van de drie watergangen werden gedempt ten behoe ve van woningbouw (Wilhelminastraat, Koningin Julianalaan) en de aanleg van de Kleine Omlegging. De resterende de len zijn grotendeels bewaard gebleven in het huidige, wat verwilderde bosgebiedje tussen de Emmalaan, de parkeerplaats, het Prinsenpark en de villa. De locatie van de wasserij/blekerij moet gezien worden als een apart, op zichzelf Tekst van een advertentie uit 1900 Bleekerij: Wasch- en Strijkinrichting. Warnsveldsche weg No. 1 Bewassching volgens vast tarief; voor groote huishoudingen is abonnement aan te bevelen. - De wasschen wor den naar verkiezing nat of droog thuis bezorgd. Natte wasschen zooveel mogelijk met de 8 a 10, droge met de 14 dagen. - Geregelde wekelijksche of veertien- daagsche Kinderwasschen worden nat met de 5 droog met de 8 a 10 dagen teruggebracht. De wasschen worden desverkiezende ook geheel opgemaakt. JAC. LENDERINK

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 14