Evelien Marskamp en Tonny Zweden Vlakbij de appartementencomplexen aan de Emmalaan en de Watertorenen diep verscholen in de bosjesstaat een oude villa. Weinigen uit Zutphen zullen op de hoogte zijn van de geschiedenis van dit huis: het is het restant van een van de oudste wasserijen van Nederland. Evelien Marskamp en Tonny Zweden hebben de geschiedenis van wasserij en huis op schrift gesteld. Het begin van de wasserij in 1753 werd Gerrit Lenderink aangesteld door de Burgemeester en Schepenen als "pachter van de Stadsbieike buiten de Laarpoort." Aan de Warnsveldseweg stond toen nog geen enkele woning, het bedrijf lag als het ware op een schierei- landje. De Berkel stroomde toen langs het gebouw van de wasserij, zo ongeveer ter hoogte van de plaats waar nu de tui nen liggen. Schuin tegenover de huidige Rembrandtstraat moet men zich een in- undatiesluis denken; als de bewoners van de wasserij daar overheen keken hadden zij het uitzicht op de Varkensweide, waar nog in het begin van de 20e eeuw de schutters hun oefeningen hielden. A(a)lbert Jan Lenderink (1762-1835) pachtte jarenlang de buiten de Laarpoort of Larepoort gelegen stadsbleek. Op deze bleek, eigendom van de stad Zutphen, stond een zogenaamd "washuis". In 1818 stemde de Zutphense gemeenteraad in met het verzoek van Albert Jan Lenderink om zijn washuis tot woning te mogen bestemmen. De stadsbleek werd steeds voor zes opeenvolgende jaren verpacht. Waarschijnlijk was het een klein fami liebedrijf, waarin behalve vader Albert Jan zeker drie zoons werkzaam waren, namelijk Abraham (geboren 1794), Gerrit Jan (geboren 1796) en Hendrik Jan (ge boren 1805). In 1831 verzocht Albert Jan Lenderink om de stadsbleek nu aan zijn zoon Hendrik Jan te verpachten, waar mee de raad instemde. Hendrik Jan Lenderink (1805-1878) zette dus het familiebedrijf voort. De kadastrale minuut van 1832 geeft een beeld van de blekerij zoals die in de eerste decennia van de 19de eeuw bestond. De blekerij be vond zich op een laaggelegen uitgestrekt terrein langs de stadsgracht, in de hoek tussen de Berkel en de weg van Zutphen naar Warnsveld (thans Warnsveldseweg). Het huis had een L-vormig grondplan en stond aan de stadsgracht - in feite een aftakking van de Berkel - ingeklemd tus sen twee van de drie op het terrein van de blekerij gelegen, langgerekte watergangen. De twee meest westelijke watergangen hadden een bajonet-achtige vorm, over eenkomst het beloop van de stadsgracht. Op de kaart van gemeentearchitect Van Etteger uit 1878 zijn deze goed zichtbaar. Deze drie watergangen vervulden een belangrijke functie in de blekerij van de familie Lenderink en zijn hoogstwaar schijnlijk in de 18de eeuw gegraven ten behoeve van de blekerij. Langs de watergangen lagen de bleek velden, en direct langs de stadsgracht lag een moerasachtige zone, deels beplant met hakhout en wat opgaande bomen. Bij de Berkel was de grond waarschijnlijk wat minder drassig en hier lagen tussen de watergangen enkele kleine percelen bouwland en tuingrond. De vrouwen die kwamen wassen maakten gebruik van de bleek om er het wasgoed uit te spreiden na het spoelen in het glas- Wasserij Lenderink

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 10