De Historische Vereniging is enkele jaren geleden gestart met het project "Wonen in de wijk". De werkgroepen DWK en De Hoven zijn intussen al klaar met hun taak en de boekjes waarin hun bevindin gen zijn vastgelegd vinden gretig aftrek. De werkgroep "Nieuwstad" is nog volop bezig en ruim een half jaar geleden is er een nieuwe loot aan de stam bijgekomen: de werkgroep "Barlhezekwartier", of meer op z'n Zutphens gezegd: de "Blèze". Ei genlijk is deze werkgroep niet op initiatief van de HVZ gestart, maar het gevolg van de grote interesse van Ria Gresnigt voor de historie van haar directe woonomge ving. Zij verzamelt al ruim drie jaar infor matie over het Barlhezekwartier, een wijk die begrensd wordt door de Rozengracht, Turfstraat, Korte Hofstraat en Berkelkade. Na verloop van tijd groeide de hoeveel heid informatie en het aantal nog te be antwoorden vragen haar toch een beetje boven het hoofd, waarna ze assistentie heeft gezocht en gevonden: Mei ia Kooij, Rini Ravensbergen en ondergetekende. Aansluitend zijn de activiteiten bij de HVZ ondergebracht. Het is de bedoeling dat we binnen enkele jaren onze werk zaamheden afsluiten met de publicatie van een boekje over het Barlhezekwartier. In hoeverre daarin ook de omgeving van het station en de IJsselkade aan de orde zullen komen is nog niet uitgekristalli seerd. De HVZ zou dit graag willen, maar deze twee gebieden vallen buiten het his torisch Barlhezekwartier. Dankzij het voorwerk van Ria is nu al in grote lijnen bekend welke onderwerpen in het boekje aan de orde zullen komen. Het zal vooral gaan over de bewoners van de wijk: wie hebben daar in de loop van de eeuwen gewoond, wat waren hun beroepen, waren ze rijk of arm, wat is het effect geweest van oorlogen en epidemieën, enz. Daarnaast zal worden rJ Kt de leden van de werkgroep Barlheze, van links naar rechts: Ria GresnigtDick EikelboomRini Ravensbergen en Mei ia Kooij ingegaan op bijzondere gebouwen zoals het klooster, het gasthuis, de vismarkt, de Apenstert en de schuilkerken voor katho- ieken en doopsgezinden. Gelukkig zijn drie leden van de werkgroep in staat om oude handschriften te lezen. Ondergete kende is gestart met het verzamelen van foto's, ansichten en andere afbeeldingen. Hij is nu op zoek naar een schilderij van Samuel Verveer (1813 - 1876), waarop waarschijnlijk de Apenstert staat. De titel van dit schilderij is niet met zeker heid bekend: "Gezicht op de wallen van Zutphen" of "Vue sur la rivière Ie Berkel a Zutphen". Wie heeft daar ooit van gehoord? Ook andere afbeeldingen van het Barlhezekwartier en interessante we tenswaardigheden zullen wij gaarne van lezers van dit blad ontvangen. Namens de Barlheze werkgroep, Dick Eikelboom (tel: 513267) Wonen in de wijk: werkgroep "Barlhezekwartier" van start.

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 7