6 Leermiddelen Op bijna alle scholen worden aan nieuwe leerlingen de door vroegere leerlingen ge bruikte boeken gegeven. Ingeval boeken komen in gezinnen, waar besmettelijke ziekte heerscht, worden die boeken ver nietigd of ontsmet. Regelen en voorschrif ten ontbreken op dit punt doch het ware te wenschen, dat hierin worde voorzien. Ziekten Verbandmiddelen zijn op de meeste scholen niet voorhanden. Slechts in de Bijz. school Oudewant en de R. K. meisjes -en bewaarscholen zijn eenige verbandmiddelen aanwezig, terwijl men op de Bijz. school Paardenwal gerust de toekomst te gemoet gaat met eenige hechtpleister in voorraad. Waar onmiddellijke hulp bij ongelukken zeer dikwijls gewenscht is, zal het aanwe zig zijn van een verbandkistje met eenige doelmatige voorraad geen overdadige uxe kunnen genoemd worden, voora niet wanneer het onderwijzend personeel zich eenige kennis en handigheid in het gebruik der middelen eigen maakt, ngeval van ziekten als hoofdluis, Sca bies, Favus enz. wordt of de ouders aan geraden medische hulp in te roepen of de kinderen naar het wijkhuis verwezen. Verwijdering uit school heeft plaats bij besmettelijke ziekten, die de wet als zoodanig erkent. De ontsmetting van schoollokalen geschiedt nadat de besmet ting officieel is geconstateerd. Eene be paalde regeling voor de ontsmetting van scholen ingeval van besmettelijke ziekten ware wenschelijk. Besluit De commissie ontveinst zich niet, dat hare taak zeer vergemakkelijkt is door den vrij goeden toestand, waarin zij al es heeft aangetroffen. In het algemeen toch kan men zeggen, dat de scholen te Zutphen aan billijk gestelde eischen voldoen, terwijl van de zijde der hoofden en onderwijzers steeds gestreefd wordt naar de oplossing van de hygiënische ge breken, die de scholen nog mochten aan kleven. Van openbare scholen kan er nog gezegd worden, dat de armste kinderen zijn ondergebracht in die scholen, die het meest hygiënisch zijn ingericht. Toestanden als in school A slechte venti latie, gebrekkige verwarming, te nauwe gangen, verkeerd invallen van het licht, slechte banken worden b v. in school I niet aangetroffen Gelukkig, -aldus besluit de commis sie- dat juist die kinderen, die buiten de school het meest aan onhygiënische invloeden blootstaan, althans op school het best hygiënisch zijn gehuisvest. Afb. 2: Polsbroekschool

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 6