zindelijkheid gestreefd te worden, het geen o. a. blijkt uit de kartons, die iedere leerling voor zich heeft ter voorkoming van bemorsing der tafelbladen. Bij het droog vegen wordt op één school van nat zand, op één school van vochtig zaagmeel gebruik gemaakt, op andere scholen wordt water gesprenkeld. Niet genoeg kan erop worden gewezen van hoeveel belang eene nauwkeurige en systematische reiniging der scholen is. Dagelijks moeten de vloeren, na vooraf met nat zaagmeel bestrooid te zijn, wor den geveegd. Voorkomen moet worden, dat de stof wordt opgejaagd en de lucht verontreinigt met ziektekiemen; dan be staat de meeste kans de verspreiding der tuberculose, de volksziekte, welke vooral kinderen aantast, tegen te gaan. In alle scholen worden de muren en pla fonds eenmaal per jaar gesausd of gewit. De geverfde muren in de R.K. jongens school worden tweemaal per jaar afge stoft en eens per jaar afgewasschen. Schoolmeuhelen Het oordeel van de Commissie over dit onderdeel is niet gunstig. In geen en kel schoollokaal heft men een bepaald systeem schoolbanken. De schuinte en breedte laat in vele scholen zeer veel te wenschen over. Naar het oordeel der commissie mag de schuinte der tafelbla den niet meer dan 1/6 der breedte bedra gen en moeten de bladen minstens 0,84 M breed zijn. Een goed passende bank is voor de groei en de lichamelijke ontwik keling van het kind van zeer veel belang; dat hierop te weinig acht geslagen wordt, bleek aan de commissie; zij vond vele leerlingen zittende in te kleine banken, en omgekeerd kleine kinderen in banken met in verhouding veel te groote afmetingen. Privaten en urinoirs Het rapport bevat een staatje van het aan tal en de inrichting dezer gelegenheden in de verschillende scholen, merkwaardig is het sterk uiteenlopen van hun aantal. In een school b. v. zijn op 11 lokalen 10 urinoirs, in een andere op 6 lokalen 2. In de meeste scholen, met uitzondering van 5 de R. K. jongensschool zijn privaten en urinoirs hetzij door een gang, hetzij door een behoorlijk geventileerd portaal van de schoollokalen gescheiden. Vrij algemeen wordt niettemin geklaagd over stank van privaten en urinoirs, en niet ten onrechte, zooals der Commissie bij haar persoonlijk onderzoek bleek. Sommige urinoirs waren zeer verontrei nigd, doordat de vloeren niet er op zijn ingericht (of ondoelmatig) om de overge- storte urine af te voeren. In school B/C vloeide de urine zelfs af naar het voorportaal, zoodat de leer lingen met verontreinigde voeten in de school kwamen. De geperforeerde glas ruiten, in die school als ventilatiemiddel toegepast, bleken zeer onvoldoende. De ventilatie van sommige privaten in school D en E laat ook te wenschen over, terwijl de vloeren der urinoirs hetzelfde gebrek hebben als in B/C. In sommige scholen zijn verscheidene privaten buiten gebruik gesteld, wat op een onvoldoende inrich ting wijst. Bijna alle privaten zijn met tonnenstelsel ingericht. Meerdere verwisseling (thans 1 a 2 maal per week) zal de gegronde klachten over stank doen verminderen. Van de bijzondere reinigingsmiddelen der urinoirs, bestaande in bestrijken met in den handel aangeprezen urine-olien, koolteer of dagelijksche doorspoeling met water, komt het laatste de commissie het doelmatigst voor. Daarbij ware dan tevens gebruik te maken van een 3 creoline-oplossing. Drinkwater De meeste scholen zijn voorzien van goed drinkwater, hetzij uit wel of lei ding. Het water uit de pomp bij de R. K. jongensschool is sterk ijzerhoudend. De waschgelegenheid op bijna alle scholen is zeer primitief, n. I. onder de pomp of kraan. Zelfs de handdoeken ontbreken bijna overal. Dat toch met beperkte mid delen goede resultaten zijn te bereiken bleek in school F, waar in ieder lokaal een met water gevulde waschkuip wordt aangetroffen, waarin de kinderen voor de les hunne handen wasschen.

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 5