Afb. 1: Naaischool van de R.K. St. Hubertusstichting in 1914. (foto J. Rossel) lokalen in de R.K. meisjesschool. In school A zijn in 1, in F 3, in G 1, in de R.K. meisjesschool 2 lokalen waar het licht van rechts invalt. In sommige lokalen kan door omzetting der banken de goede toestand (licht van links) worden verkre gen, hetgeen in het belang van de oogen der leerlingen zeer is aan te bevelen. Er worden in de scholen meer gestreepte dan effen gordijnen gebruikt De laatste verdienen de voorkeur, omdat zij minder lichtspeling doen ontstaan. De meeste ventilatiemiddelen bleken bui ten gebruik te zijn, of onoordeelkundig gebruikt te worden. Zoo vond de Com missie kleppen of schuiven vastgeroest, koorden gebroken, zomerventilatieklep- pen in gebruik, waar de winterventilatie daartoe was aangewezen. Op stelselma tig ventileren wordt door het onderwij zend personeel blijkbaar weinig gelet. Ter bevordering van de frischheid in de lokalen is een vrij kwartier tijdens de lesuren zeer aan te bevelen, dan kunnen ramen en deuren eens flink tegen elkaar worden opengezet. De temperatuur in de schoollokalen wis selt 's winters en 's zomers van gemiddeld 60 tot gemiddeld 70 graden Fahrenheit. In den zomer wordt bij hooge tempera tuur nergens vrijaf gegeven. In school A is in één lokaal de kachel in het midden van de klasse geplaatst, zoo dat de muur als werkwand onbruikbaar is, het bord links in een hoek staat, vlak bij het raam, zoodat de leerlingen, wan neer op het bord of de kaart gewerkt wordt, steeds in schuine richting tegen het licht in moeten zien. Naar men verzekerde was een andere plaats voor de kachel niet geschikt, omdat het dan rookte (wat toch gemakkelijk zou zijn te verhelpen). Niet onbelangrijk zijn de uitkomsten van het onderzoek betreffende de reinhou- ding der scholen. In zindelijkheid munt bovenal uit de R.K. meisjes- en de R.K. bewaarschool, overal heerscht daar de grootst mogelijke reinheid, hetgeen op de goede orde en de netheid der leerlingen blijkbaar van grooten invloed is. Behalve de voetkrabbers buiten wordt daar voor iedere deur een nette vloermat aangetroffen. Ook op de R.K. jongenschool schijnt naar

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 4