3 Honderd jaar geleden liet de Inspectie der Volksgezondheid een onderzoek doen naar "den hygiënische toestand der Zutphense scholen". Eind februari 1905 verscheen het rapport ervan. En dat kwam in de krant: Het onderzoek naar den hygiënische toestand der Zutphensche scholen op verzoek van den Insp. der Volksgezond heid vanwege de gezondheidscommissie ingesteld door een commissie uit haar midden bestaande uit den voorzitter, den heer G. L. Tjeenk Willink, en de heeren D. Molenaar, I. Kuiler en Dr. Holleman, omvat 13 bladz. druks en maakt een indruk van degelijkheid. Een woord van waardeering voor den arbeid der com missie is hier zeker niet misplaatst. Het onderzoek liep over 16 scholen waarvan 8 openbare, 4 bijzondere en 4 bewaar scholen. Wij stippen enkele punten uit het verslag aan, daarbij volgende de indeeling, door de commissie in acht genomen. Ligging Alle scholen, uitgez de scholen A en D zijn op zich zelf staand gebouwd, zoodat icht en lucht van alle kanten kunnen toetreden. Voor behoorlijke ophooging en drooglegging van den ondergrond is blijkbaar overal voldoende gezorgd; over vochtigheid wordt nergens geklaagd. Andere klachten, met de ligging in ver band staande, zijn de volgende; n de omgeving van school E (Pols broek) en F (Hoven) zijn mestvaalten, waarvan veel last wordt ondervonden en die ook op den hygiënische toe stand van invloed zijn. n school E staat de pomp, die het drinkwater levert, tegen den muur, grenzende aan het terrein waarop de mestvaalt is. (sedert is de waterleiding aangelegd) - Bij school I (Tadamasingel) is een paardenstal, die ook onder schooltijd wordt uitgemest, waarvan stank bin nen de schoollokalen dringt. - In de buurt van de bewaarschool (Paardenwal) is een lompen- en hui denpakhuis, dat vooral des zomers veel stank verspreidt. Schoolgebouw. Overbevolking der schoollokalen kwam niet voor. Alle schoollokalen hebben houten vloeren, uitgez. School F (Hoven) waar steenen vloeren zijn met houten looppaden voor den werkwand. In de bewaarschool Paardenwal en de R.K. bewaarschool wordt afgeweken van den goeden regel dat de kleeren worden opgehangen in de vestibule, portalen en gangen. Zij hangen daar gedeeltelijk in een speellokaal; in school A en de R.K. meisjesschool trokken nauwe gangen, waarin de kleeren hangen, de opmerk zaamheid der commissie. De verlichting (waaraan de commissie hare bijz. aandacht heeft gewijd) liet in sommige lokalen van school A veel te wenschen over. De glazen scheidings wanden zijn tot werkmuren ingericht. De kinderen kijken in het volle licht en schit- terlicht. Dat gebrek is gemakkelijk te ver helpen door de glazen wanden minstens 3 M boven den vloer met zware matverf te bestrijken. Ook op sommige schei dingswanden in de bijz. school Paarden wal is dat van toepassing, en op een der De hygiëoisehe toestand der Zotphensehe scholen. Uit de krant geknipt door Evelien Marskamp

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 3