18 Jaap C. Riemens In het voorafgaande deel (Zutphen 2004-3blz. 53 - 59) ging het over de date ring van een bouwcontract uit 1393over de plaats van de Raadskapel en over het geld in die tijd. In dit afsluitende stuk vindt u iets over het archiefstuk zelf en over de drie heren waarvan in het eerste deel sprake wasde archivaris Gimberg, de bouwkun dige Tutein Nolthenius en de kerkhistoricus Meinsma. Enkele vragen rond de naamgeving zijn al aan de orde geweestmaar komen nu opnieuw voor het voetlicht. Het artikel sluit af een kort literatuuroverzicht en als bijlage de tekst van het contract. 1 Meestal staat er letters in het deel van het stuk dat doorgesneden wordt, soms een zinnetje, zoals "Ave Maria" of A, B, C, D, E. 2 De Sint Walburgiskerk in Zutphen, Momenten uit de geschiedenis van een middeleeuwse kerk, red. M. Groothedde e.a., Zutphen, Walburgpers 1999, Een chirograaf Allereerst iets over het stuk zelf. In vakter men wordt het een chirograaf genoemd, een overeenkomst die op één stuk per kament twee keer is opgeschreven. Dit stuk is vervolgens in het midden door gesneden en aan iedere partij die in het stuk genoemd wordt, is een deel van het contract overhandigd. Echt wat je noemt een contract. Het kan pas gewijzigd of aangevuld worden als beide partijen hun deel inleveren en als blijkt dat beide stukken exact in elkaar passen en dus bij elkaar behoren. Het gedeelte dat bewaard is gebleven, is eigendom van de kerk. Het is het boven ste stuk. Het andere stuk is van de tim- mer-meesters. De onderste rand van het stuk van de kerkmeesters is golvend', wat betekent dat het stuk dat de andere partij heeft gekregen daarmee begint. Uit het stuk zelf blijkt niet dat het gaat om de Raadskapel, maar op de achter zijde is geschreven: "Zedelle van dat nie warck dat nu die Raitz capelle is", en al is dat niet geschreven in de veertiende eeuw, het is zeker 150 jaar later te date ren. Wel is duidelijk dat het gaat over de ze kapel - ook wel Mariakapel genoemd. K.O. Meinsma De drie heren De commotie van het begin van de twin tigste eeuw is helemaal verdwenen wan neer aan het einde van diezelfde eeuw het standaardwerk over de geschiedenis van de Walburgiskerk verschijnt2. Dat was rond 1900 anders. Dat er sprake is van rivaliteit tussen twee Raadsels rond de Raadskapel (2)

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 18