15 huizen krijgen schade. Later horen we dat het hoofdkwartier van de Canadezen, dat in Hotel du Soleil is ondergebracht het doel is geweest. Een N.S.B.-ster heeft het verraden, de daderes is gauw gepakt en gefusilleerd.5 Het nest vanwaar het vuur werd gegeven was eveneens vlug gevonden en vernietigd, zodat we na die avond het niet meer hoorden. Anneke's jaardag! In de marge: Hoe zou het thuis zijnZe hebben nog eten voor maagvullingdat weet ikals "de Mof" het niet wegge haald heeft. Ze zijn tot alles in staat.6 16 april, 't Wordt hier nu steeds rustiger wat oorlogshandelingen betreft. Wel trek ken grote colonnes hier door naar het westen. We huiveren ervan. Moeten zij, die al zo'n honger lijden ook nog de oor log ten volle meemaken? Wij zijn nog steeds aan 't ruimen en schoonmaken, er worden ruiten ingezet, veelal wordt dicht gemaakt met planken en karton. Deuren worden weer ingezet zodat we niet meer zo waaien als de eer ste dag. We slapen vannacht voor 't eerst weer op onze kamers, hebben nog wel geen ra men, maar dat is luchtig zullen we maar zeggen. 22 april. Weer enige dagen zijn voorbij gegaan met hard werken. We leven vol zorg over het westen en snakken naar het ogenblik, dat ook zij bevrijd zullen worden. Veel heeft onze stad geleden. Alle brug gen vernield, watertoren vernield, gas fabriek evenzo, 't elektrisch net defect, museum uitgebrand, wijnhuistoren zwaar beschadigd, St.Walburgiskerk erg ge troffen, alle gebrandschilderde JvdK) ramen stuk enz. De Droge Napstoren vernield, Hotel "De HollandscheTuin" afgebrand (door de Duitsers in brand ge stoken), de fabriek van Spieker en Elferink Afb. 4: Ook de vloer is verdwenen. woonplaats en de IJsselbrug is na enige dagen open geweest te zijn, nu weer gesloten. 4 mei. De dagen die hier tussen liggen verliepen als de voorgaande, ook deze dag, totdat plots om half 7 bekend werd, dat verschillende legergroepen zich over gaven en ook dat wat in 't westen van Nederland zit. Grote vreugde alom, we kunnen van blijdschap niet slapen, 't zware juk is ons afgenomen. 5 mei. Nederland is vrij! Nederland zal herrijzen! 5 Dit verhaal berust vermoedelijk slechts op een gerucht. J.Kreijenbroek, "Zutphen in oorlogs tijd" vermeldt op pag.262 op 15 april Inslagen onder meer in het Sint Walburgis Zie kenhuis en het belastingkantoor aan de Zaadmarkt". 6 Brief Mevrouw Sijbesma:"Anneke is eveneens een tantezeggertje, mijn zuster". "Thuis" was het gezin van haar zuster en zwager, de ouders van mevr.Sijbesma en haar moeder van 88 jaar in Amsterdam -

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 15