14 stad werd man tegenover man gevochten. "Snipers"3 zaten ook nog overal. In onze omgeving werd ook steeds geschoten en was de enige weg ons weer in de kelders op te bergen. 8 april, 's Middags 3 uur is de stad tot aan de IJssel in geallieerde handen. Er is nog bloedig gevochtenen de strijd om Zutphen heeft voor beide (kanten) veel slachtoffers geëist, zo vertelde ons een Canadees. Overal worden nog Duitsers gevonden, sommigen willen zich niet overgeven en verdedigen zich tot het uiterste. In de watertoren zijn er nog die dan ook terdege onder vuur genomen worden. In de St.Walburgskerk is een zendstation dat nog intact is, ook dat wordt nu vernietigd.4 En zo zijn er nog verschillende nesten die opgeruimd moe ten worden. Wij zijn om 7 uur naar boven gegaan en aan 't ruimen begonnen. Hoewel koud, is het mooi weer te noemen, de zon schijnt. De eetkamer krijgt het eerst een beurt en (de) keuken daarbij horend. Om 11 uur is het zover in orde dat we een kopje koffie kunnen drinken. In de marge: Zwarte koffie met suiker melk hebben we niet. Wel zijn er blikjes in huismaar die worden voor de pa tiënten bewaard. We weten niet hoelang deze toestand zal duren. De zusters hebben intussen de kelders in orde gebracht zodat het voor de patiën ten weer wat gezelliger wordt. In de stad hoor je nog steeds schieten. Om 12 uur was Prins Bernhard hier met zijn stafofficieren, confereerde met het "Militair Gezag" dat over de stad Zut phen zal regeren. In de marge: Hotel "De Hollandsche Tuin" hebben de Duitsers in brand gesto ken. Wij eten vandaag weer in de eetkamer aan een gedekte tafel na ruim 1 week geheel in de kelders gehuisd te hebben. Wat een weelde! We zijn vrij! 9 april. We hebben goed geslapen. Na tuurlijk voorlopig nog in de kelders, 't huis is één grote open ruimte. Deuren en ramen behoef je niet dicht te doen, dat is makkelijk, 't Is zonnig en droog weer, een groot voorrecht, 't Is één grote ruïne om ons heen, maar toch jubelen we steeds: "We zijn vrij" en hanteren stoffer, bezem en blik alsof het mooi werk is, dat puin ruimen. De Tommy's zijn er steeds weer en zoeken nog gedurig naar snipers. 10 april. De strijd om de Hoven, 't ge deelte van de stad dat over de llssel ligt, is in volle gang. Bij Gorssel hebben de geallieerden hun bruggehoofd over de IJssel kunnen ver breden. 12 april. Nog is de Hoven niet bevrijd. Wij hebben intussen al veel geruimd, moeten ook wel weer duiken, want lig gen nu onder granaatvuur van de Duitsers dat van de overkant van de IJssel komt. 13 april. Ook deze dag bracht geen ver andering. T Is puin ruimen, in de kelder duiken als de granaten gieren en 's nachts slapen; 't is steeds mooi zonnig weer, we kunnen in de tuin zelfs zitten. 14 april. Vandaag een "Vreugdedag" De Hoven bevrijd. De legers rukken op naar Apeldoorn, gro te colonnes trekken hier voorbij en door de stad. In deze dagen hebben de Cana dezen bruggen neergelegd die prachtig zijn en een deel van de brokstukken van de oude opgeruimd. Hier geldt het spreekwoord: "Gauw en Goed". 15 april. De eerste dag met alleen ge bulder in de verte en zo nu en dan vlieg tuigen, waarvoor we nu niet meer bang behoeven te zijn. Plots 's avonds om half 6 weer granaatvuur van over de IJssel. Ze gieren over de stad. Er worden al spoedig slachtoffers binnengebracht en de nodige 3 De schrijfster kende het Engelse woord sniper (=sluipschutter) kennelijk nog niet. Zij spelt het als "Snieper". 4 Deze informatie is niet juist. De Duitsers bliezen de traptoren op om te voorkomen, dat de Canadese troepen de toren als uitkijkpost zouden gebruiken. Zie o.m. in "De Sint-Walburgis- kerk in Zutphen" G.E.Hartman, De Sint-Walburgiskerk na 1945, pag.278.(J.v.d.K.)

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 14