13 Duitsers 6 huizen aan de Bernhardlaan (vlak achter ons) in brand gestoken. Ze moeten vernielen, 't Weeshuis heeft het zelfde lot ondergaan. We horen tanks, 't geluid verstomt ook weer. Nog alle dagen heeft de kok kans gezien tussen de aanvallen door wat voor ons te koken., nu vandaag zal het niet gaan, we duiken weer naar beneden, want het vuur wordt steeds heviger en 't wordt niet meer rustig. Gieren en bulderen, mitrail leren, de hel is wel losgebarsten. Wat zal ons lot zijn? We wachten gelaten af. Moed en vertrouwen zeggen we tegen el kaar. Zo gaat de dag voorbij en gaan we de nacht in.. Wel lijkt het soms wel wat minder te worden, maar even later neemt het vuren weer in hevigheid toe. 7 april. Om 4 uur is het ontzettend. We kunnen niet rustig op onze matras blijven iggen, gieren, ontploffen van granaten, mitrailleurvuur, tanks horen wij rijden, 't is of het huis boven ons staat te schud den. Als er een deel instort, zullen de kelders het dan houden? We hopen het. 't ls angstig, een vreselijk gebeuren. Hoe kunnen mensen zulke helse machines uitvinden? In de marge: De patiënten zijn bijzonder flinkzouden we bevrijd worden? Hevi ger kan het niet worden als het nu is me nen wijmaar je kunt niet weten Eindelijk om 9 uur wordt het rustig. Na veel aarzelen zullen we ons toch naar boven wagen. Wat ons oog te zien krijgt is hier in geen woorden uit te drukken, de verwoestingen zijn verschrikkelijk, zowel in 't huis als daarbuiten, grote takken van de bomen af, je kijkt van achteren naar voren, van links naar rechts door het huis heen en plots klinkt de roep: "'t Huis staat in brand!" En zowaar, de linkervleu gel, die 10 jaar geleden geopend werd, brandde hevig. In de marge: 't Bleef rustig, maar we wisten niet hoe de toestand was. 't Is nu 9 uur s morgensgeen Duitsers te zien maar ook geen Tommy's! De mannen, die in huis waren als de j*2HK Afb. 3: Prins Bernhard op de (vernielde) brug op de Deventerweg. co-assistent, de timmerman, de broeder, naar boven. De klerk naar de brandweer: niemand aanwezig. Onze buurtbewoners zagen het, kwamen aanlopen met bijlen, emmers, schoppen enz. In grote getale maakten we een ketting vanaf de Berkel naar 't huis. En zo met vereende krachten werden de emmers water doorgegeven en trachtten we de brand meester te worden Om 10 uur ongeveer stonden er eens klaps "Tommy's" op het dak en klonk de mare ,dat we "vrij" waren tot aan de Ber- kelbrug (een paar minuten voorbij ons) en niettegenstaande alle ellende ging er een gejuich op en zongen we ons aloude Wilhelmus. Wat we dachten? Wat we voelden? Dat is niet te zeggen, ik hoop dat ge ook eens, zij die dit verhaal zullen lezen, (dit) ook zullen beleven, maar God geve dan zonder oorlogsgeweld. Om 4 uur 's middags waren we de brand meester. De vleugel brandde voor een groot deel uit, is dus niet meer te gebruiken, 't Granaatvuur was onder het blussen al weer losgebarsten en in de

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 13