11 Afb. 1: Het ONG aan de Coehoornsingel. Rechts is nog net de plataan te zien die nu een monu mentale omvang heeft bereikt. denlang) en onze timmerman. De kok kan niet meer komende mensen worden niet meer doorgelaten door de Duitse posten. 1 april, de legers zijn Vorden genaderd. Zullen ze vlug op kunnen rukken en wei nig tegenstand hebben? 2 april. Vorden zonder enige tegenstand genomen, de legers rukken op in de richting Warnsveld, Zutphen. Hoe zal het gaan vragen wij ons af. We horen mompelen dat er véél tegenstand zal zijn. Vóór Warnsveld al wordt hardnekkige tegenstand geboden. De Duitsers hebben de stuwdam in de Berkel achter ons huis' vernield, zodat de weilanden en boomgaarden om ons heen onder water liggen, even in onze tuin staat het nog. De Duitse Rode Kruisafdeling die in een deel van ons huis al maanden was, zijn (is) spoorloos en overhaast vertrokken, niettegenstaande ze eerst beweerden hier te zullen blijven en ze zich over zouden geven, want er was toch niets meer aan te doen. Van alles hebben ze achtergelaten, 't is "de Heeren" wel te benauwd gewor den schijnbaar. In de marge: De inrichting voor gees teszieken "'t Groot Graff el'' ligt onder granaatvuur dringt tot ons door. 't Schijnt er een vreselijke toestand (te zijn) en al slachtoffers geëist te hebben. Wij blijven in de keldersde kok probeert nog wat te koken in de barak. 3 april, 't Is 4 uur in de nacht en we wor den wakker door het granaatvuur van de Geallieerden. Ze gieren over 't huis en we horen ze ketsen tegen muren en deu ren. Zouden we bevrijd worden? 't Wordt weer rustig en we wagen ons naar boven, toch zien of we wat kunnen ontdekken. Dat kunnen we, de eerste granaten die ingeslagen zijn hebben hun vernielend werk al gedaan. We durven niet meer naar de tweede verdieping te gaan, we horen al weer mitrailleurvuur en gaan maar weer naar de kelders. In de marge: 8 uur s morgens. We genie ten van een boterham en (een) kop thee., 't laatste klaar getoverd op een petrole umstel. We kunnen niet uit onze schuil plaats gaande granaten gieren door. Met "ons huis" bedoelt Mevrouw van der Veen het ziekenhuis.

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 11