10 G. van der Veen jaren geleden ontving ik van mevrouw G. Sijbesma uit Breda een kopie van een dagboekdat haar tante G. van der Veen (Tante Griet) had bijgehouden over de bevrijding van het ziekenhuis. Mevrouw van der Veen was destijds hoofd van de huishouding in het ziekenhuiseen functiedie zij vervulde van 1919 tot haar overlijden op 19 januari 1947. Zij was op 29 september 1887 geboren in Utrecht. Aldus de informatie van Mevrouw Sijbesma. Hieronder volgt een weergave van het dagboekwaarbij het tevens in een mo dernere spelling werd omgezet. Papier (het omslag "Ubbens' Kalenderbloc" werd ook gekopieerd) was kennelijk schaars. Veleaanvankelijk blank gelaten margeswerden alsnog beschreven. Uitgevallen woorden werden aange vuld. J. van der Kluit 29 maart. De legers schijnen op te willen rukken naar onze stad. Men zegt dat 's Hee- renberg onder granaatvuur ligt. (wordt inderdaad bevestigd enige uren later). We horen geschut uit de verte, kan ook van Nijmegen komen, tussen genoemde stad en Arnhem wordt ook weer hevig gevochten. 30 maart. De legers voor "s Heerenberg, het is niet meer te bereiken. Zeddam ligt onder granaatvuur van het Canadese leger. We horen duidelijker het geschut bulderen. We maken onze kelders in orde d.w.z. leggen er de laatste hand aan. We gaan er met onze patiënten huizen, levensmiddelen zijn er al aanwezig, eveneens medicamenten, één van de kelders is als operatiekamer ingericht. Noodlampen aangebracht (we hebben geen elektriciteit meer), baden gevuld met water (de waterleiding werkt ook niet meer). In de marge: -De centrale verwarming is (er) eveneens niet meereen grote kachel is in een van de kelders geplaatstwaarop we dan wat water kunnen kokenwe hebben ook twee petroleumstellen in een barakafdeling en onze pomp in de tuin voorziet ons van water. 31 maart /s Heerenberg is bevrijd, de legers rukken op in de richting Vorden, een verkennerstroep en een tank zijn vóór Vorden gesignaleerd. Er heerst grote zenuwachtigheid in de stad. Wij doen ons uiterste best rustig te blijven, de pa tiënten zijn het ook en worden naar de kelders gebracht. Ons harde werken geeft afleiding en de humor laat ons niet in de steek, een en ander geeft nog aanleiding tot lachen. We besluiten ook in de kel ders al te gaan slapen. De Duitsers zijn steeds meer in actie. "We geven ons niet over, maar we vechten ons liever dood" delen zij ons mede, die met een kleine verwonding hier komen om zich te laten verbinden. En de vernielingstroepen zijn ook hier gebleven. Dat voorspelt zeker niet veel goeds, wat we ongetwijfeld later zullen weten. In de marge: Wij aten vandaag soepge kookt door een van onze co-assistenten (er zijn er hier 5 ondergedoken al maan- Algemeen ziekenhuis op de Coehoornsïngel Deel uitmakend van het Oude en Nieuwe Gasthuisthuis 29 maart - 5 mes 1945

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 10