90 Het familiewapen van De Bruyn c.q. De Bruin in blauw drie zwemmende zilveren vissen boven elkaar. Helmteken: een blauw-zilveren vlucht. Voor het eerst bekend op een zegel bij Franco de Bruyn<4> als schepen van Corin chem1661. familienamen worden genoemd. Een onderzoek via de archieven heeft, naast veel interessante zaken, ook de namen van de anonieme schrijvers opgeleverd. Ze noemden zichzelf niet, omdat een ieder in de familie natuurlijk wist wie zij waren. De eerste dichter is dominee Flo- ris de Bruin (7) (1650-1 724), die in 1680 met Anna Eekhout is getrouwd. Hij is pre dikant, eerst in het leger en later in Schel- uinen bij Gorinchem en in Gorinchem zelf. Dit echtpaar krijgt twaalf kinderen. Het gezin wordt in het tweede gedeelte door de kleinzoon van de dominee uit voerig behandeld. Het gedicht begint met het bezingen van de stad Gorinchem: Corinchem steez Erkels steede (steeds de Arkelstad) daar de Linge en Mereweede Haare stroomen onder een Mengen langs uw wallen heen. Met tot slot een, in die tijd gangbare ver klaring van de naam van de stad: (2,(2, groete ik lieve stee Kleine Heim ouds van wat Gorrig Vissers volk straks Erkels Zorg stroomen (2,(2, groete ik mee. Daarna volgt het verhaal van de vestiging van de familie De Bruyn, later De Bruin en in Doetinchem steeds De Bruyn: Uit 't Hertooglijk Bosschaadje Ang voor Spanjerden quellaadje quam voortijds tot u gevloon Groote Vader Franco zoon uit de Bruinen voortgesprooten hun gekroond met Marteldom in uw muren willekom. Hieruit blijkt, dat Frank Florisz. de Bruyn(2), zoon van Floris Florisz. de Bruyn(1), die leefde rond 1540, zich in 1568, aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog, uit angst voor de Spanjaarden, vanuit Den Bosch in Gorinchem vestigde Hij was namelijk door Alva ingedaagd, voor de rechtbank opgeroepen en zoiets beloofde niet veel goeds(2). n de volgende bladzijden worden de fa milieomstandigheden breeduit bezongen, maar het wordt voor ons echt interessant, wanneer de schrijver zich bezint: Eeuwig leeft gein 't eeuwig boven booven SterrenZon en Maan Op nu! op! mijn zanglust ader 'K moet gaan zingen van mijn Vader Vader FrancoFloris zoon Op nu op met nieuwen toon. Hier spreekt de eerste dichter, zoon van Franco de Bruin. Het latere tweede deel wordt door zijn kleinzoon geschreven. De vader van de dichter was Franco de Bruin(4) (1608-1673), die in 1646 trouw de met Maria Verbeeck (1624-1666). Franco was de zoon van Floris de Bruyn(3) (1564-1639) en Jannetje Volgens mededeling van de heer R.F. van Dijk van het archief van Gorinchem is een 'vlucht uit principiële redenen' vaak een gegeven om een genealogie van een familie mooier en interessanter te maken. Hij voert hierbij ook aan, dat in 1568 Gorinchem nog vast in Spaanse handen was en eerst in 1572 'voor de prins' koos. BE BRÜYN de Bruin 's-Hertogenbcsch.

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 4