Jan Berends Op een rommelmarkt vindt een bezoeker een oud, in schildpadleer gebonden boekje; goud op snee en met groene linten dichtgebonden. In goud is een randversiering aangebracht en in het midden prijkt het wapen van Zeeland. Het bevat een uitgebreid dichtwerkvan de hand van twee auteursover een uitgebreide-familie, waarvan de stamboom ook vertakkingen naar Zutphen heeft. Bij dit artikel hoort een losse bijlage met een stamboom van de familie de Bruin/De Bruyn. De getallen in superscript 7 tm 33 in dit artikel verwijzen naar de genoemde personen in deze bijlage aansprekend heeft gevonden; Luctor et emergo (ik worstel en ontzwem), want al les wat in het volle leven voorkomt, vin den we ook in deze familiegeschiedenis: geboorte en dood, vooral kindersterfte, gelukkige en slechte huwelijken, men sen die deugen en ook juist weer niet, intelligente en wat minder met verstand bedeelde mensen. De familie De Bruin/ De Bruyn voert overigens wel een eigen wapen; drie zilveren zwemmende vissen boven elkaar in een blauw veld. Wel blijkt, dat het boekje uit het Gelderse stamt, we komen prominent de namen Gorinchem1, Deudekom en Zutphen tegen. Om deze reden en om de bij zondere manier van dichten willen we u graag iets vertellen en hier en daar uit het boekje citeren. We hebben gepro beerd de genoemde mensen te traceren; dat was niet zo gemakkelijk, omdat het verhaal, geschreven op bijna vijftig blad zijden, met negentig cijfers en getallen verwijst naar een mogelijke bijlage, die, zoals u al wel zult hebben begrepen, niet bij het boekje aanwezig is. Toch kan het interessant zijn voor fami lieonderzoek, omdat er veel oude, Go- rinchemse, Doetinchemse en Zutphense Gorinchem is een Hollandse stad en ligt in Zuid-Holland, direct over de grens met Gelderland Afb. 2: Band van het familieboekjeschildpad met bladgouden opdruk. Bij een vluchtige bestudering valt al snel op, dat het gehele werk niets met Zee land te maken heeft en zo zal het blanco boekje in de achttiende eeuw gewoon in voorraad hebben gelegen bij de boekhan delaar. Het kan natuurlijk ook zijn, dat de schrijver/dichter, gezien zijn familiege schiedenis, de wapenspreuk van Zeeland Een familiegeschiedenis Wederwaardigheden van een familie in dichtvorm

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 3