historische personen geëerd zouden kun nen worden. Een peiling door de krant leverde een verrassend resultaat op. De meest genoemde persoon was Sidney (13x). Wellicht klonk de rede van Hui- zinga nog na. Na Sidney werden namen genoemd als Van Heeckeren (10x), He- mony (10x),Van der Capellen (9x), Kann- unik Borro (8x) en opvallend genoeg ook de Graaf van Leicester (1x), oom van Phi lip Sidney en de persoon die Sidney naar Zutphen gedirigeerd had. De gemeente raad besloot op 12 juni 1923 uiteindelijk dat Sidney zijn straat in Zutphen krijgt. In 1977 werd Shrewsbury officiëel de partnerstad van Zutphen. De link tussen beide steden was Sidney. Al meteen na de bevrijding in 1945 werden vanuit de hoofdstad van Shropshire in Noordoost Engeland hulpgoederen naar Zutphen gestuurd. Het devies van deze hulpactie was: "Uw nood is groter dan de mijne". Dit verwijst rechtstreeks naar de woorden die Sidney bij zijn verwonding gesproken zou hebben, en die tegenwoordig toch aan de fantasie van zijn vriend en eerste 113 biograaf Greville worden toegeschreven: "Thy necessity is yet greater than mine" In 1986 werd in Zutphen uitgebreid stilgestaan bij de 400e sterfdag van Sid ney. Er werd een grote tentoonstelling in het museum gehouden, en een groot wetenschappelijk congres werd voor bereid. Dat congres, met als titel "1586 and the creation of the Sidney Legend" werd overigens op het laatste moment verboden door de gemeenteraad en naar Leiden verplaatst. Dit had te maken met de deelname van een Zuid-Afrikaanse spreker, iets wat heel gevoelig lag in die tijd. Dat deze spreker tegen de Apartheid was deed niet terzake. In de buurt van de plek waar Sidney gewond raakte werd een klein monument geplaatst. Het staat, nog net op Zutphens grondgebied, aan het begin van de "Nieuwe Wandelweg", het pad achter de begraafplaatsen aan de Warnsveldseweg. William Sidney, viscount De Lisle, nazaat van Philip ont hulde dit, door de gemeente Warnsveld geschonken en door de Lochemse beeld houwer Willem Berkhemer geschapen, monument op 30 oktober 1986. Onthulling monument in 1913. (De spreker is naar alle waarschijnlijkheid niet de in het artikel genoemde johan Huizinga.)

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 27