111 Christiaan te Strake Dit jaar is het 450 jaar geleden dat Philip Sidney is geboren in Penshurst Place nabij Royal Tunbridge Wells in Zuidoost Engeland. Op verschillende manieren wordt hier ook in Zutphen aandacht aan besteed. Dat dit speciaal hier gebeurt heeft overigens niets te maken met zijn geboortemaar juist met zijn einde. 418 jaar geleden raakte Sir Philip Sidney "mortally wounded at the Battle of Zutphen" zoals deze gebeurtenis de geschiedenisboeken is ingegaan. Dodelijk gewond dus en dat is duidelijk wat anders dan sneuvelen. Pas enkele weken later bezweek hij aan zijn verwondingen in Arnhemeen gebeurtenis die vele malen minder aandacht heeft gekregen. In Arnhem is dan ook weinig gedaan met de nagedach tenis van Sidney, in Zutphen des te meer. Dit artikel wil geen verhaal over leven werk én sterven van de diplomaat-hoveling-dichter-soldaat Sidney zijnmaar een zoektocht naar de "sporen van Sidney" in de stad waar zijn einde begon. Tot op de dag van vandaag melden zich in Zutphen nogvooral Engelse"Sidney-pel- grims" op zoek naar deze "sporen". Zou er iets treffender kunnen zijn om te herdenken, dan een dichter, die in een strijd voor vrijheid viel.En zulk een, de bloesem van zijn eeuw, gaat uit en wordt van een held der gedachte een held van de daad." Deze lovende woor den sprak historicus Johan Huizinga uit op 2 juli 1913. De held waar hij het over heeft is Philip Sidney, de gelegenheid was de onthulling van het Sidney gedenkte ken in Zutphen. Het, door de kunstenaar G. van Kalcken gemaakte beeld werd onthuld in het kader van de uitgebreide festiviteiten rond het eeuwfeest van de onafhankelijkheid van Nederland. De "Commissie voor de oprichting van een gedenkteken voor Sir Philip Sidney" werd in 1909 opgericht, door onder andere de heer Wennips, secretaris van de Zut- phense VVV, die ook toen al regelmatig teleurgestelde buitenlandse toeristen op zoek naar sporen van Sidney in Zutphen op de stoep kreeg. Huizinga gebruikte in zijn rede Sidney als een verpersoonlijking van de vrijheid(strijd) van Nederland. Voor het beeld is geld ingezameld in zowel Zutphen als in Shrewsbury, tegen woordig een partnerstad van Zutphen in Engeland, waar Sidney op school ging en een deel van zijn jeugd heeft doorge bracht. Het beeld staat op het "Engelse Kerkhof", de, overigens historisch on juiste, benaming voor het park aan de Coehoornsingel. Dat niet iedereen altijd even eerbiedig met "onze held" is omgegaan, moge blijken uit het feit dat het beeld zowel in 1913 als in 1980 door "grapjassen", zoals de krant ze noemt, achterstevoren op de sokkel is gezet. Ook raadslid van Braambeek (sociaal-democraat) was in 1913 niet geheel overtuigd van het nut van een standbeeld gezien zijn uitspraak in de gemeenteraad op het voorstel geld beschikbaar te stellen voor de onthulling van het beeld: geen sterveling in Zutphen weet wat dat voor een snijboon is geweest". Toen in 1920 begonnen werd met de bouw van het Deventerwegkwartier kwam ook de straatnaamgeving aan de orde. Al vrij snel was men het er over eens dat, voor Zutphen belangrijke, "Held of snijboon" Sporen van Philip Sidney in Zutphen

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 25