uit 1 645. De sporen van die kap -dat zijn de schuine balken onder de pan nen- vertoonden oude kepen. Dat wijst op een oudere constructie uit de 15e of 16e eeuw, mogelijk de voorganger van dit huis. Merk op dat de schrijver van het stuk uit 1904 zich uitsluitend om de gevel zorgen maakt. Tegenwoordig interesseert men zich ook voor de constructie achter de fagade. Gezien de huidige toestand, winkel van een juwelier, is het aardig te weten dat in 1 749 sprake is van de zilversmid Peter Schemkes. En in 1 794 is melding van verkoop van het pand aan de zilversmid Willem Bessem door o.a. de weduwe van Schemkes. De Klokkestal waarvan in het artikel sprake is staat tegenwoordig bekend als de Ruiter Kortegaerd. Wat in 1904 een pakhuis was van een drankenfabrikant is nu een wijnhandel. De historie herhaalt zich op onverwachte manieren: dat pand is ondertussen ook garage geweest en de Ruiter Kortegaerd was ooit een paarden stal. Dat is het klaarblijkelijk ook geweest voor bezoekers van herberg/koffiehuis de Klok, ernaast. Nu is daar het Restaurant Gastenhuis De Klok. Nog enkele bouwkundige termen: een voluut is een spiraalvormige versiering. Een fronton is een bekroning van een gevel, venster of ingang door een drie hoekig of segmentvormig lichaam; bij een gebroken fronton is het middendeel doorbroken. Een oeil de bceuf is letterlijk een oog van een koe; zo wordt een roncl of ovaal venster genoemd. Vaak ziet men die bovenin een gevel waar weinig plaats is om op een andere manier licht te krij gen op cle bovenste verdieping. Voor het bovenstaande zijn geraadpleegd: Adresboeken van Zutphen 1904 en 1906. Elaslinghuis-Janse, Bouwkundige Termen, Leiden 2001 Rapport van het bezoek van de WBHZ aan Sprongstraat 6. De website van het Wijnhuisfonds. Voluut

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 23