toen haar ouders haar verboren door den dood die vroeg of laat alles weer verslinden gaat. Isaac de oudste der twee kind'ren mogt bewaard in zijne jeugd zijner oud ren smart verminderen en hun zijn tot troost en vreugd. Isaac de Bruin*20) (1 715-1 780) zal het brengen tot burgemeester van Zutphen, maar heeft daarvoor een bijzonder hec tisch leven, dat we kort willen overzien. Hij wordt door Pruisisch werfvolk geron seld en dient als soldaat in Wesel. Voor veel geld weten zijn ouders hem later vrij te kopen. Na de Latijnse school studeert hij rechten in Harderwijk en wordt advocaat in Zutphen: In den stand van Pleitbezorger wierd hij binnen Zutphen Borger daar hij voorts als Advocaat d' onderdrukten was tot Raad en bepleitte hunne Zaaken voor de vierschaar van 't gericht om zoo tot hun vreugd te maken dat voor 't Recht het onrecht zwicht. En: Waar toe hij ook wierdt verheeven Zutphen toch zag aan hem geeven 't ampt van Burgemeesterschap In dat ampt hem opgedraagen mogt hij Zutphens volk behaagen Dat in hem tot allen stond eenen trouwen Raadsman vond. Mr. Isaac de Bruin trouwt in 1 740 met Bernhardina Aleida Lulofs (1 719-1 786). Zij krijgen elf kinderen, waarvan er maar vier opgroeien: Maar ik moet mij nu begeeven tot zijn kind'en vier in getal Lotte Mie'2" d' eerst geboren van mij tot mijn bruid verkooren 't geen ik nader melden zal (helaas zal de schrijver(12) daar nooit aan toe komen, maar hier noemt hij zijn vrouw). De andere kinderen zijn Jan Hendrik de Bruyn(22) (1 747-1 775), die in Leiden stu deert en advocaat wordt. Later vervult hij de functie van postmeester in Zutphen. De zoon van Jan Hendrik, mr. Joan de Bruyn (1 771 -1839) wordt in het begin van de negentiende eeuw burgemeester van Zutphen, net als zijn grootvader Isaac de Bruyn(20). De twee dochters zijn Her- manne Wilhelmine*23' (1 749-1826), die met mr. Jan Valckenier trouwt en Aleida Hadewich*24) (1 752-1829), die met Marti- nus van Doornick (1 741 -1 797) huwt. Het laatste echtpaar emigreert vanuit Deven ter naar Amerika wegens malversaties van de echtgenoot. Na zijn sterven keert Leid- je, zoals ze in de familie wordt genoemd, berooid terug naar Nederland. Tot slot. De tweede dichter heeft zich bladzijden lang met de Doetinchemse en Zutphense familie beziggehouden en vindt, dat nu zijn familielijn aan de beurt is en gaan we terug naar Gorinchem: Maar 't wordt tijddat ik mij keere tot de geenendie ik eere als die mij zoo groot als klijn door geboort de naaste zijn en Zoo moet ik dan ook nader gaan vermelden van 't geslacht dat mijn waarde groote vader (7> uit zijn vrouw heeft voortgebracht. Uit dit huwelijk van ds. Floris de Bruin*7' met Anna Eekhout, gesloten in 1680, worden twaalf kinderen geboren. Het zijn de ooms en tantes en de vader van de schrijver. Zie vooral ook, voor de jaartallen, op nieuw het familieoverzicht. Franck Adriaan overlijdt jong en Sara Mia *25) wordt maar zeventien jaar. Geer- truid*26) trouwt met ds. Hendrik Colaert en heeft een heel ongelukkig huwelijk: Ging zij dit haar Huw'lijk in tegen haar es Vaders zin die gem aki ijk af kon Leien uit het grilziek naturel, van Heer Kool aart, dat dat vleien gantsch niet zou met haar gestel Adriaan werd maar zes jaar oud en dan wordt Franco de Bruin*27' geboren, hij wordt dominee in Kedichem, Zuidland, Deventer en Amsterdam. Daarna volgen drie dochters, Johanna*28', die met do minee Nicolaas Bellaart trouwt; Adriana <29' wordt een oude vrijster en doet het huishouden bij haar broer Franco, de dominee: haar die wars van aardsch gedruis in haar Broeder Franco's huis Liever stil verkoos te leeven

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 13