54 I S mtt. Afb. 1Sint Walburgiskerk, 1744gravure van H. Spilmanmet rechts de Raadskapel gedateerd op 1393 Is dat juist? Dit onder werp ligt hier en daar gevoelig, omdat het antwoord niet simpel te geven is met ja of nee. In het algemeen kan gezegd wor den dat de kerststijl8 in de Nederlanden is gebruikt tot het einde van de twaalfde eeuw. In de veertiende eeuw duikt de kerststijl weer op, zij het dan in hoofd zaak in Utrecht en rond Luik. Fruin wijst er in zijn Handboek der chronologie9 op dat alleen de toevoeging a nativitate ach ter het jaartal zekerheid geeft ten aanzien van het gebruik van de kerststijl. In het overzichtelijke boekje In tijd gemeten van C.C. de Glopper-Zuijderland wordt dit bevestigd. De auteur wijst erop dat het vooral pauselijke kanselarijen zijn die de kerststijl gebruiken. De meeste Duitse bisdommen en het bisdom Utrecht volgen daarin, met dien verstande dat van het midden van de tiende eeuw tot ongeveer 1280 andere jaarstijlen in zwang zijn geweest. Meestal gaat de datering van de kerststijl gepaard met de vermelding stilus nativitatis of stilus ec- clasiasticusw. Beide vermeldingen zijn in Zutphen (nog) niet aangetroffen. Elke instantie (stadsbestuur, kerkbestuur, kapit tel, etc.) bepaalt zélf of men "meegaat" met een jaarstijl. De vraag of de kerk van Zutphen in het laatst van de veertiende eeuw de kerststijl heeft toegepast, kan tot nu toe slechts ontkennend beantwoord worden. De literatuur geeft Gimberg dan ook geen gelijk, maar het meeste daarvan is pas na zijn leven - hij overleed in 1932 - gepubliceerd. Hij gaat ervan uit dat in Zutphen wél de kerststijl is gebruikt, al geeft hij er geen uitleg bij. Uit het contract, dat hij dateert op 28 december 139211 blijkt het in ieder geval niet. Een snelle rekenaar zal ontdekt hebben dat de discussie over de kerststijl in feite gaat over slechts zeven dagen. De kerststijl houdt in dat het jaar begint met 25 december. R. Fruin, Handboek der chronologie, Alphen aan den Rijn, 1934. 59 C.C. de Glopper-Zuijderland, In tijd gemeten. Inleiding tot de chronologie, Den Haag, 1999 34 In het contract staat het jaartal 1393 geschreven! 8 9 10 11 r

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 4