zenloos te kijken voor een lantaarn paal. Er gebeurde van alles; er werden overal mensen weggehaald. Toen kwam politieman Van Beekhovendie natuurlijk iedereen in de buurt kende en die zei: "Bebbie, ga maar naar bin nen/' Naast Wulling de smid, op Barlheze 7, woonden mensen die een klein kindje hadden van ongeveer 3 jaar dat buiten aan het spelen was bij het bombardement. Dat kindje is door de luchtdruk opgenomen en kwam over de Berkel voor de Odeonbioscoop terechtdood natuurlijkmaar nog he lemaal gaaf. Mijn oom Willemeen broer van mijn vader, woonde met vrouw en drie kin deren aan het eind van de Barlheze bij de Rozengracht, naast café Bosman en viswinkel Maatman. Die hadden een schoenmakerij. Tijdens het bombarde ment was hij in de schoenmakerij en zij was buiten op zoek naar de kinde ren. Ze zijn allemaal omgekomen. Meneer Pasman en zijn vrouw zaten tijdens het bombardement in de kel der van hun woonpand. Ze woonden op de bovenverdieping van het pand op de hoek van de Barlheze en de Groenmarkt. Ze werden onder het puin bedolven. Zijn vrouw is daarbij omgekomen, maar de man zelf heeft 24 uur onder het puin gezeten en is uiteindelijk gered door zijn hond. Die zat niet bij hen in de kelder, en heeft 24 uur achtereen lopen blaffen boven de puinhopen. Toen zijn de reddings troepen gaan zoeken en ze hebben de man er levend uit gekregen. Na het bombardement zijn we ge- evacueerd naar de omgeving van Loc hem." Naast de vele gewonden waren er door het bombardement 92 doden te be treuren. Alle overledenen werden op woensdag 18 oktober tijdens een indruk wekkende dienst in de Walburgiskerk herdacht en daarna op de Algemene Begraafplaats aan de Warnsveldseweg begraven. Er waren 105 huizen vernield, 52 huizen waren zwaar beschadigd, 69 minder zwaar en 71 7 licht beschadigd. Daar naast werden 22 woon- en winkelpan den, 5 pakhuizen, 1 werkplaats, 2 lood sen, 1 kantoor en 3 nevengebouwen door brand vernield. Het bombardement heeft diepe sporen achtergelaten in de stad. De omgeving van het Stationsplein, de Broederenkerk, en de Barlheze en de Waterstraat werden er drastisch door veranderd. Voor de informatie over het bombardement is gebruik gemaakt van: Kreijenbroek, Jan. Zutphen in oorlogstijd, z.j. en Lensen, L.W. en W.H. Heitling. Zutphen na de eerste wereldoorlog. In: Geschiedenis van Zutphen W.Th.M. Frijhoff (ed) e.a. Walburg Pers Zutphen 1989

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 33