81 5 Achterkant Barlheze vanaf de Berkelkade De brandweer van de omliggende steden Deventer, Gorssel, Apeldoorn, Lochem, Voorst, Vorden, Warnsveld en zelfs Arn hem kwam extra ondersteuning geven bij het blussen. Een bijzonder hardnekkige brand was de hooibrand in de boerderij op de hoek van de Barlheze-Rozengracht. De mensen die bij het bombardement hun huizen waren kwijtgeraakt, kregen vaak een woning toegewezen van spoor wegmensen, die vanwege de staking bij het spoor ondergedoken zaten. Veel bewoners vluchtten weg, uit angst voor herhaling van het bombardement, ook al waren hun huizen nog in orde. Het bombardement heeft diepe sporen achtergelaten, zowel bij de mensen die in het getroffen gebied aanwezig waren als bij de hulpverleners. Een tweetal mensen laat ik hier kort aan het woord. Mevrouw Holtes-Spijker woonde tijdens het bombardement op Barlheze 39, in het verlengde van de Spiegelstraat. Ze ver haalt over het gebeurde het volgende: "Tijdens het bombardement was ik niet thuis. Ik zat in een schuilkelder elders te wachten tot het afgelopen was. Ondertussen hoorde ik weldat het op de Barlheze goed raak was. Toen het rustig werd ben ik meteen naar huis gegaan om te kijken of mijn familie het er levend vanaf gebracht had. Via de Groenmarkt kon ik echter niet de Barlheze in; alles lag daar on der het puin. Ook via de Heukestraat lukte dat nietdus liep ik via de Spie gelstraat naar ons huis. Mijn zus en mijn moeder waren in huis; ze waren ongedeerd op een snijwond na op het hoofd van mijn moeder. Ze had een schilderijtje op haar hoofd gekregen en dat bloedde hevig. Toen het bombar dement begon was mijn zus net thuis gekomen. Ze had met een vriendin netje over de Rozengracht gelopen en was naar huis gerend toen ze de vliegtuigen hoorde. Had ze langza mer gelopendan had ze er niet meer geweest. Mijn vader was net elders hout aan het halen en mijn oudste broer was ondergedoken. Hij is na het bombardement toch nog de Ijsselbrug j

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 31