80 15.53 uur tot 16.15 uur, waarbij er in totaal 42 bommen van 500 pond werden afgeworpen. Het eigenlijke doel, de IJsselbrug, werd slechts licht beschadigd. De meeste bommen vielen in de omgeving van het station, de Rozengracht, de Apenstert, (een zijstraat tussen de Rozengracht en de Kreynckstraat), de Barlheze, het Broederenkerkplein, de Berkelkade, de Waterstraat en de Groenmarkt. De ravage was verschrikkelijk; een groot deel van de huizen werd zwaar beschadigd of met de grond gelijk gemaakt. De brand weerposten op de Barlheze en het Broe derenkerkplein werden vernield en ook de post van de geneeskundige dienst aan de Van Tilstraat werd beschadigd. Voor geneeskundige hulp werd daarom uitge weken naar de winkel van Voerknecht in deTurfstraat 29. Daar kwamen grote stromen gewonden binnen, die geholpen werden door artsen en mensen van de geneeskundige dienst. Voor de zwaarge wonden konden ze niet veel doen; die werden op strozakken gelegd om daarna doorgestuurd te worden naar één van de ziekenhuizen. De lichtgewonden hadden veelal snijwonden en moesten verbonden worden. Veel mensen kwamen bekneld te zitten onder de puinhopen in de kelder van hun ingestorte pand; sommigen over leefden het, maar velen vonden daar de dood. Met gevaar voor eigen leven zagen de hulpverleners van de opruimings- en hersteldienst en de technische noodhulp kans mensen uit de puinhopen te halen. Het puin en de balken van de ingestorte panden moesten met handkracht of met dommekracht verwijderd worden. De do den werden, soms erg verminkt, naar de Walburgiskerk overgebracht waar familie ze probeerde te identificeren, Daana werden ze opgebaard. Dakloze overlevenden werden onderge bracht naar café Centraal aan de Zaad- markt. Daar werd aan hen en aan de hulpverleners voedsel verstrekt. Overal ontstonden er branden: op de Groenmarkt, de Heukestraat, de Water straat, de Bakkerstraat en op vele andere plaatsen in de stad. Omdat de water leiding door het bombardement was gesprongen moest het bluswater uit de IJssel en de Berkel worden opgepompt. c Achterkant Barlheze vanaf de Berkelkade

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 30