zijde van de stadsmuur werden gemaakt die bijzonder ondiep waren. Wanneer we door de doorgang in de stadsmuur naar het Oskamstraatje lopen is de ondiepte van die woningen goed te zien. De Bourgonjetoren is van een geheel an dere aard dan de reeds genoemde muur torens. Deze toren werd speciaal ge bouwd tegen de verwoestende uitwerking van het buskruitgeschut, in 1457. Ook deze toren heeft een open keel, al is dat moeilijk meer waar te nemen sinds men er jammer genoeg een kantoorgebouw tegen aan heeft gezet. Maar deze keel is open om de kruitdampen te kunnen af voeren die vrij kwamen bij het afschieten van daarin geplaatste kanonnen. De Drogenapstoren is geen muurtoren al heeft hij het grootste deel van zijn car rière daarvoor dienst gedaan. Het was een stadspoort, genaamd de Saltpoort, uit 1444, die in 1465 al buiten gebruik werd gesteld. In dit gebouw is goed te zien dat hij diende te functioneren als zelfstandig verdedigbare toren. Zowel de doorgang in de veldzijde als de doorgang in de stadszijde is afsluitbaar door deuren, wat overigens vrij ongebruikelijk is bij stads poorten. Deze deuren werden dan van binnen afgesloten. De bovenkanten van de deuren werden dan geborgd, tegen het omhoog drukken van de deuren (om ze zodoende uit hun scharnieren te wippen). Deze voorzieningen zijn nog waarneem baar als natuurstenen uitmetselingen bo ven de plaats van de deuren in gesloten toestand. Als de vijand in de stad was dan kon men nog enige tijd de verdediging in deze toren volhouden. Uiteraard ont breekt hier dan de open keel. Voorbeelden bij kastelen in Nederland Uiteraard vinden we alle bovenomschre ven constructies ook bij kastelen terug. Ook daar vinden we halfronde torens terug met een open keel. In Duitsland is daarvoor een speciale naam gevonden, m Motte kasteel van Oostvoorne daar spreekt men van over een "Scha- lenturm". Vooral bij de vele ruïnes die dat land kent zijn deze torens eerder re gelmaat dan uitzondering. In Nederland kennen we dit echter ook bij restanten van Middeleeuwse kastelen. Nadat rond 1200 de fabricage van baksteen werd heruitgevonden (de Romeinen kenden dit al in Nederland), werden er direct al kas telen gebouwd. Dit was dus de tijd van de pijl en boog. Een voorbeeld hiervan is te zien op een plattegrond en de reconstructie van de deels opgegraven ruïne van kasteel Oost- Voorne in Zuid Holland6). 6 Paul E. van Reyen. Middeleeuwse Kastelen. (1965) blz. 26, 27 Reconstructie van het motte-kastecl van Oostvoorne E3 XIIIA r_J 0IECK» 40g Plattegrond van Oostvoorne inet de verschillende bouwperioden zoals die bij de opgraving nog geconstateerd werden Dl KbIC CIHCMUCG XII b O XIV t(%

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 27