75 £22 W. LATER. M tekening en plattegrond kruittoren in de Zandhoek Momenteel bevindt zich de vloer op de juiste hoogte. Men kan die bereiken door een houten trap tegen de binnenzijde van de toren. De huidige vloer ligt op een balklaag, waarvan de balkkoppen in de oude gaten van de oorspronkelijke balklaag liggen. De muur in de keel, waarover dus alle commotie gaat, is dus gebouwd in 1558. Dat is dus alleszins historisch! De overige muurtorens De halfronde muurtorens aan het Armen- hagen en de Bornhovestraat zijn allen van eenzelfde type. Aan de stadszijden van de torens aan het Armenhagen is duidelijk te zien dat ook deze torens een open keel hadden. De staande voegen links en rechts boven het niveau van de weergang laten dit goed zien. Het wonderlijke bij deze to rens is dat een gewelf de open keel ken nelijk in twee stukken deelde. Zowel op het niveau van de weergang als onder de dakconstructie zit een gewelf. De toren aan de Bornhovestraat heeft nog steeds een open keel, maar dat is alleen waar te nemen binnen in het daartegen gebouw de huis. Ook hier hebben waarschijnlijk de gewelven gezeten die bij de reeds genoemde torens voorkomen Ze zijn nu verdwenen. De verdeling van de binnen ruimte van de torens door gewelven is zeldzaam in Nederland. Bij de torens aan het Armenhagen zijn de onderkanten dichtgezet door houtwerk. Dit is een volkomen juiste interpretatie van de oorspronkelijke gedaante. Soms werden zelfs de bogen onder de stads muur, links en rechts van de torens dicht gezet. Ze werden dan als opslagruimte verhuurd aan bijvoorbeeld marktkooplui die de dag voor de markt in de stad aan kwamen en tijdelijk hun producten veilig moesten opbergen. Ook werden er wel eenvoudige woningen voor de armen gemaakt. In de Bornhovestraat is waar te nemen dat er woningen tegen de binnen- LEGENDA. DOOR5N-A- DOOP5N. I O 15 10 RVKSBUREAU Vb MONUMENT ENZ CC O DSN MAAG IQ*7. r.D,v C5V5R5N DEL.

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 25