72 C.J. Willems Over de Kruittoren aan de Zandhoek in Zutphen komen de laatste tijd veront rustende berichten in de krant. Iemand die het gebouw momenteel huurt en er een expositie in heeft ondergebracht is tot de ontdekking gekomen dat er met kunstlicht moet worden gewerkt om de tentoongestelde objecten te kunnen laten zien. Om hier verandering in te brengendus eigenlijk kostenbesparend te kunnen werkenheeft hij het plan opgevat om de muur aan de stadszijde voor het grootste deel te openen en hier glas in te zetten1). In dit glas zou dan boven dien nog een soort boom moeten worden afgebeeld. Het gaat hier dus om puur economische motieven. Veel mensen gaat dit te ver en die zetten zich in voor het behoud van deze unieke toren. Er zijn in bovendien een aantal onwaarheden in de media gekomen die het probleem geen recht doen. Vandaar dit artikel. Wat is er precies aan de hand De Kruittoren is de noordwestelijke hoek toren van de bakstenen ommuring van de Nieuwstad. Hij stond, net als de tegen hanger op de noordoosthoek, de Blanc- kentoren, overhoeks in de ommuring geplaatst in verband met het schootsveld. In beide gevallen gaat het om vierkante hoektorens met eenzelfde grondplan van iets meer dan 8x8 meter. De destijds wat hogere Blanckentoren is in 1997 bij de bouw van het stedelijk Daltoncollege archeologisch onderzocht. De overige muurtorens in de Nieuwstadsommuring waren halfrond. De meeste nog bestaande muurtorens in Nederland, of eigenlijk allemaal, zijn gebouwd in de tijd dat men nog met pijl en boog schoot. Ook bij deze toren is dat het geval. Op grond van archeologisch onderzoek naar de stadsmuren van de Nieuwstad weten we dat de toren rond 1320 zal hij zijn gebouwd, kort na de samenvoeging van de Nieuwstad met de Oude stad in 1312. Toen was het vuurgeschut nog een vaag begrip dat nog lang niet tot ontwikkeling was gekomen. Pas in 1345 komt een eerste vermelding voor van het gebruik van vuurgeschut2). Bij de belegering van het kasteel te Vree land werden donderbussen gebruikt. De uitwerking daarvan was eigenlijk puur psychologisch. Vernielingen werden nau welijks aangericht. Pas bij de belegering van kasteel De Voorst bij Zwolle in 1362 werd duidelijk hoe krachtig en effectief het vuurgeschut was geworden. Zoveel is wel zeker, de benaming Kruit toren zal daarom niet de oorspronkelijke naam van de waltoren op de Zandhoek zijn geweest, omdat er domweg nog geen buskruit was. Muurtorens hadden een verdedigende functie bij kastelen en stadsmuren. On geveer op schootsafstand van elkaar (pijl en boog) werden die torens als onderbreking in de muur gebouwd. In Zutphen is dit nog zeer goed te zien bij de Bornhovestraat en het Armenhagen. Aan het Armenhagen staan er twee op de juiste afstand van elkaar. De muurtorens hadden tevens de functie van uitkijkpost en waren daarom zo hoog gebouwd. Ze staken bovendien uit het voorvlak van de stadsmuur om vanuit schietgaten Dagblad "De Stentor": editie Zutphens Dagblad, van 8 juni 2004. De Kruittoreo

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 22