stukom in te stortenalsmede dat de muur van het Pesthuys ten zeerste diende verholpen te worden". Besloten wordt dan ook de poort af te breken en "de muur van het Pesthuis te verhelpen". AI een week later overlegt baas Wilten een tekening waaruit blijkt dat "met min der zwaarte op de boog en niet minder aanzien" de grote poort gerepareerd en opgetrokken kon worden. In verband met de financiële toestand wordt het herstel even uitgesteld, maar op 4 april 1789 staat genoteerd: "Heden is de tekening van de Grote Poort van het Huis door Baas Wilten nader ingegeven". De Rijksdienst voor de Monumentenzorg schrijft het nieuwe ontwerp toe aan Teu- nis Wittenberg (1 741 -1816) stadsarchitect van Zutphen sedert 1 maart 1771 .Het is echter een aanname vooral gebaseerd op de stilistische overeenkomst met andere bouwwerken uit die tijd in Zutphen. Wilten zou dan als metselaarsbaas de uit voerende man zijn geweest. We kunnen dat niet bevestigen. Wel is bekend dat bij de restauratie in 1 789 delen uit de 17e en 18e eeuw zijn gebruikt. (Dr.ir.R.Stenvert schrijft: "Een uitgebreid bouwhistorisch onderzoek naar deze belangrijke en weinig bekende poort zou echter op zijn plaats zijn".) Volgens de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg zijn de kapitelen en de architraaf 18e eeuws; de zuilen en de sluitsteen 17e eeuws. Het jaartal 1789 staat sindsdien en tot op heden op de poort vermeld. Volgens de Rijkscommissie voor de Mo numentenbeschrijving (Dr.E.H. ter Kuile, 1958) zou op de fries vroeger het jaartal 1625 hebben gestaan. Volgens ons is dit jaartal echter tijdelijk aangebracht bij het bezoek in 1905 van Koningin-Moeder Emma aan het Oude en Nieuwe Gast huis. Op vroegere afbeeldingen lezen we steeds het jaartal 1789 (in Oudromeinse cijfers) Overigens hebben ook in 1897 Emma en Wilhelmina de stichting al met een bezoek vereerd. De in 1 789 gerestaureerde poort is tot de opheffing van het binnengesticht aan het eind van de 2e Wereldoorlog de officiële toegangspoort van het complex gebleven. Vooral in de 2e helft van de 19e eeuw vond er onder leiding van dr. N.J.Ramaer een enorme uitbreiding plaats. Zo ver rezen er veel nieuwe gebouwen voor het door de provincie aangewezen krankzin nigengesticht, met bijbehorende werk plaatsen, magazijnen, een badhuis, was serij etc. Achter die Grote Poort heeft zich eeuwenlang veel afgespeeld! Maar hoe kwam de poort nu op het ter rein van GGNet? 3. DE OUDE GASTHUISPOORT van 1978 tot heden Als gevolg van de oorlogsschade werden in oktober 1944 alle patiënten overge bracht naar het buitengesticht Het Groot Graffel in Warnsveld. Na de 2e WO was er in Zutphen grote be hoefte aan woon- en werkruimte, zodat de leegstaande ruimten van het Gasthuis dankbaar werden benut door diverse scholen, kantoren, instellingen en - we gens de woningnood - veel gezinnen. Uiteindelijk werd besloten het gehele ONG complex te slopen, hetgeen in 1963 was voltooid. Als laatste gebouw (in gebruik door de dienst Wederopbouw!) verdween - helaas- het Heer Hendriks huis (uit de 15e eeuw!) dat ooit de basis vormde van het gehele complex. Alleen de oude poort bleef staan! Omdat hij daar echter in de weg stond in verband met nieuwbouwplannen besloot de gemeente Zutphen in 1969 de poort een paar honderd meter in Noordelijke richting te verplaatsen. Zo ongeveer aan het begin van wat nu de parkeerplaats Basseroord is. De poort, zonder muur, stond daar echter geheel doelloos weg te kwijnen. In 1976 bestond Het Groot Graffel 75 jaar. De fa. Odink (thans van Wijnen), die veel bouw en verbouw verzorgdevoor deze instelling, wilde ter gelegenheid van dit jubileum een geschenk aanbieden. Min of meer gekscherend moet directeur geneesheer J.Knol hebben gezegd: "Zet

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 12