60 Henk Mulder, secretaris Museum Het Groot Graffel Wie op het terrein van GGNet (voorheen Het Groot Graffel) in Warnsveld van af de 1e parkeerplaats zijn schreden zet naar het hoofdgebouw moet daarvoor onder de oude Gasthuispoort door. Die monumentale poort heeft daar niet altijd gestaan. Hij vormde ooit de toegang tot het Oude en Nieuwe Gasthuis in Zutphen en staat pas sedert 1978 op deze plaats. Museum Het Groot Graffel heeft zich wat verdiept in de geschiedenis van deze poort en via een kleine expositie (te zien op werkdagen tussen 09.- en 16.- uur in het hoofdgebouw van GGNet), proberen zij iets uit het verleden van deze oude poort te onthullen. Bij het onderzoek dat daarvoor moest worden verricht kwamen ze tot de con clusie dat de geschiedenis in drie perioden is in te delen, namelijk 1. periode 1625.tot 1789 als de Poort van het Huis. 2. periode 1789 tot 1978 als de poort van het Oude en Nieuwe Gasthuis 3. periode 1978 tot heden als de oude Gasthuispoort. 7. DE POORT VAN HET HUIS van 1625 tot 1789 De oorsprong van de Gasthuispoort blijkt moeilijk te achterhalen. Bekend is dat in 1625 het Oude Gasthuis en het Nieuwe of St.Elisabethsgasthuis werden samen gevoegd tot één instelling: het Oude en Nieuwe Gasthuis. Voor de huisvesting van de nieuwe stichting werd gekozen het leegstaande St.Catharinaldooster, van de Franciskaner nonnen, een nonnenklooster ongeveer gelegen tussen de Nieuwstad en de bui tenmuur van de vestingstad Zutphen (IJs- selzijde). Het Catharinaklooster werd ook wel het Heer Hendrickshuis genoemd, naar de eerste rector Heer Hendrick van Heusden. Ook de naam Wulftshuis of Wolfshuis werd gebruikt, ter herinnering aan Griete Wolfs, een vroegere eigenaresse, mogelijk stichteres (Historische Stedenatlas). In 1617 werd op deze plaats al een nieuw pesthuis gebouwd, dat behoorde tot het Nieuwe Gasthuis dat vanaf 1442 aan de Spiegelstraat stond. Vestiging op deze plaats aan de Nieuwstad lag dus wel voor de hand. Op een topografische kaart van Zutphen uit de atlas van Joh. Blaeu is op de kaart van Van Geelkerken (1639) te zien dat de Gasthuisstraat vanaf de Nieuwstad helemaal doorloopt tot de Olypoort. Dat was een zware poort in de stadsmuur die wellicht de oorspronkelijke uitgang aan de IJsseizijde vormde. (Uiteraard bestond het NS station toen nog niet!). Was er dus geen poort of vond de tekenaar het niet belangrijk die te vermelden? Op de topografische kaart van F.de Wit, rond 1700, zien we daarentegen wél een poort getekend, en op een tekening van F.Berkhuys uit 1 720 staat "'t Gasthuys" afgebeeld met als nr. 1 Pesthuis, nr. 2 Gekkenhuis en nr. 3 Kostkopershuys En daar zien we het geheel omsloten door een muur waarin enkele poorten. Vermoedelijk is één van die poorten, het dichts bij het Pesthuis gelegen, de ingangspoort van het Oude en Nieuwe Gasthuis geweest. Een opvallend grote poort valt echter ook daar nog niet te ontdekken. Stadsarchivaris H.N. van Til schrijft in 1832 in een boekje over de geschiedenis De geschiedenis van de Gasthui spoort

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 10