hoeveelheden hoestdrank. In 1965 deed voor het eerst het roken van Hasjisch zijn intrede in Zutphen. Een aantal evementen trok extra de aan dacht zoals: Optreden van Boudewijn de Groot op het 's Gravenhof in Zutphen, 6 september 1967. Het Zutphens Dagblad deed een dag later onder de kop 'Duizen den zagen en hoorden Boudewijn', en 'Artiestenavond wel nat en koud, maar niet verregend' verslag van het optreden: 'Het 's-Gravenhof was woensdagavond een half uur lang één grote regenton. Dat was kort nadat de enige 'artiestenparade' in het kader van 'Zutphen-Brandpunt 1967' was begonnen, en dus ruimschoots voordat Boudewijn de Groot zijn 'Land van Maas en Waal' over het plein liet klinken. De taak van het harmonieorkest werd met verve vervuld door vele hon derden tieners, die het lied van Jeroen Bosch' vermaarde circus uit volle borst meezongen.'!...] 'De meisjes en jongens klampten zich vast aan de afsluithekken en riepen telkens in koor om hun idool: 'Boudewijn, Boudewijn!' 'De jeugd had namelijk alleen maar oog en oor voor Boudewijn. En ze liet dat ondubbel zinnig blijken.'!...] Boudewijn de Groot bracht zijn protestliederen bepaald niet onverdienstelijk. Hij is wars van show, wellicht omdat hij heel goed beseft dat dit niet bij zijn repertoire past. Maar hij is commercieel genoeg om vakkundig naar een climax toe te werken. En dat was dan: 'Het Land van Maas en Waal'. Hoewel... de bijval voor 'Meneer de Pre sident' weinig minder was.' Bezetting Oude Bornhof juni 1970 Op zaterdag 13 juni werd door een grote groep jongeren, deels van buiten de stad, het Oude Bornhof 'gekraakt'en bezet. Een en ander was vantevoren bij het ge meentebestuur aangekondigd en ook de Zutphense bevolking werd door middel van op straat uitgedeelde pampletten in gelicht. In één van deze pamfletten geven de krakers aan dat hun actie bepaald niet voor niets is gebeurd, maar 'omdat er ruimte nodig is, die toegankelijk is voor alle groepen van de bevolking en al die groepen willen wij samenbrengen in dit Bornhof'. Het Oude Bornhof was vroe ger een bejaardentehuis en had daarna ook nog enige jaren als opvangcentrum voor repatrianten uit Indonesië gediend maar stond destijds al geruime tijd leeg. In het pamflet wordt verder gesteld: 'De jeugdsoos faalt op vele punten. In de eerste plaats is de ruimte ontoereikend, en bovendien bezit zij een autoritaire structuur. De jeugd wordt niet betrokken bij het bestuur, de soosleider wordt het werken onmogelijk gemaakt'.1 Er leefden onder de bezetters allerlei ideeën over de 'invulling'van het Bornhof, zoals een doe- het-zelf-centrum, een bejaardensoos, een speelterrein voor kinderen, ruimte voor kunstenaars, discussiegroepen en 'vult u zelf maar aan'. Een goed functionerende ordedienst hield de boel tijdens de be zetting in de gaten. Toen het slot van de achteringang van het Bornhof vernield en meegenomen bleek te zijn besloten de bezetters spontaan geld in te zamelen voor een nieuw slot. Een opname-autootje van de VPRO was ook present en deed verslag van het be- zettingsnieuws. De kraakactie wordt tenslotte afgerond met een brief, gericht aan alle 'Lieve mensen, onder meer van het Zutphense gemeentebestuur'. In de brief geven de actievoerders aan hun doel bereikt te hebben, namelijk het onder de aandacht brengen van het probleem van het leeg staande Bornhof. Een gesprek tussen burgemeester mr. Roeters van Lennep en de actiegroep (dat volgens de burge meester 'niet dankzij, maar ondanks het kraken' plaatsvindt) levert geen concrete toezeggingen op en er wordt dan ook besloten om het gesprek voort te zetten. Het zal vervolgens nog jaren gaan duren, voordat er daadwerkelijk iets gebeurt. Het Zutphens Dagblad van 27 september 1975 meldt: 'Burgemeester Van Lennep heeft gistermiddag met officieel vertoon en behulp van een kraandrijver een er ker geplaatst in de eerste op te knappen 1 De soosleider werd overigens onder de bezetters gesignaleerd

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 9