drs. H. Schooten-Olthof Het is misschien een troostrijke gedachte dat het 'normen en waarden'-probleem, waar politici anno 2004 niet zo best raad mee weten, onze voorouders in de zeven tiende eeuw ook al de nodige ergernis bezorgde. De bewijzen dat strenge bestuurders mensen die normen en waarden anders in terpreteerden dan zij dat zelf deden tot de orde riepen, zijn volop te vinden in de studiezaal van het Zutphense Stads- en Streekarchief. Waar? Om precies te zijn in het archief van de Hervormde Gemeente Zutphen, maar ook in de Memoriën en Resolutiën van de stad. Mevr. Schooten-Olthof heeft vooral de eerste bron gebruikt, maar dan in een veel toegankelijker vorm dan het origineel. In de jaren tachtig van de vorige eeuw heeft ds. H. Boiten (zie ook elders in dit artikel) zich oneindig veel moeite getroost de oude notulen van "Kerk en Stad" te transcriberen. Sinds hij dat gedaan heeft, is er in Zutphen sprake van een "Collectie Boiten", bestaande uit een aantal mappen vol getypte blaadjes informatie. Graag neem ik u mee naar de 'Handelin gen van de Kerkenraad', anders genoemd de Acta Consistorii, van de Hervormde Gemeente Zutphen. De oudste stukken van dit archief dateren uit 1591 De bepalingen die door de synode van deze kerk werden opgesteld als leidraad voor de lokale kerkbestuurders doen ons nu de koude rillingen over de rug lopen. Uit de Acta van de Sint Walburgiskerk blijkt echter dat de zeventiende-eeuwse Zutphenaren zich niet altijd evenveel aantrokken van wat de kerkenraad be tamelijk en gepast vond en wat niet. Ze deden gewoonweg waar ze 'lol' in had den... De Acta Consistorii, in gewoon Neder lands: de notulen van de kerkenraad, van 1591 tot het einde van de zeventiende eeuw vormen zeer boeiende lectuur. Gelukkig zijn deze Acta getranscribeerd. Ds. H. Boiten heeft de Acta ook van com mentaar en van uitgebreide zoekregisters voorzien. Hem komt, zij het postuum, veel lof en dank toe voor zijn noeste arbeid. Niemand kan zich een vrucht baarder onderzoeksgebied wensen dan de gedegen studie van een erudiet en be scheiden mens als deze trouwe bezoeker van de studiezaal. De volgende fragmentjes uit de Acta laten zien dat de zeventiende (gegoede) burge rij een enigszins pikante wandversiering niet afwees. Let op de data! Daer syn oock discoursen gevallen over 't toetreden aen des Heeren tafel met ergerlijke kledingeinsgelijks van de onkuise scilderienstrijdende tegen de eerbaerheit, welke in de huisen werden opgehangen. En is goet gevon den dat men diegene welke sigh hierin verlopen daervan in t particulier sal afmanen en so sulks niet en helptso sal't gescieden nomine synedrii. (Acta lila152d.d. 10 april 1667) Is te kennen gegeven dat de schilde- naer mr. Lunen een schilderije voor de gouverneur gemaakt heeft die seer obsceen is. Sal daerover van de predi ker van 't selve quartier aengesproken worden. (Acta lila219, d.d. 25 augustus 1673) Normen en waarden in de zeventiende eeuw

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 3