Gewoon vlees zat er voor ons niet in, maar op zaterdagavond om elf uur, als de winkel gesloten was, mochten we "rugge- butjes" halen bij slager van Bruggen. Het waren ribbetjes met een beetje vlees er nog aan. Die werden heel lekker gebra den in de reuzel met zout en kruidnagels. Zo lekker waren ze zelfs, dat een vrien dinnetje haar vlees wel wilde ruilen voor mijn "ruggebutje". De botten brachten we naar Stapelvoort en daar kregen we er twee centen voor. Daar gingen we dan melk voor halen: geen halve liter, maar toch wel wat. Kras gesteld, we hadden geen geld. Maar op een keer was er wat verdiend en toen heeft mijn vader een bokkenwagen gemaakt waar vier kinderen in konden zitten. We gingen daarmee het Coenders- park en het Slingerbos door. Dan hadden we de grootste lol. Als mijn ouders de kinderen een plezier konden doen, deden ze dat. Mijn moeder zat soms, als er wat te doen was, hele nachten te naaien. Bij voorbeeld bij de geboorte van Prinses Ju liana in 1909. Alle schoolkinderen moes ten tussen de Wijnhuistoren en hotel de Hollandse Tuin op de markt het jubellied zingen. Dat gebeurde onder leiding van meneer Jansen en meneer Schuring, de dirigenten. Ik weet nog hoe het lied ging: Langs Hollands beemd en stranden Klink luid de jubeltoon Vernieuwd weer de oude banden Tussen volk en konings kroon Het welkom ruist ons tegen Uw telg van T oud geslacht Wees eenmaal ons ten zegen Wat Neerlands hoop en kracht Heft aan uw rein akkoorden De blijde jubelzang In welgemeende woor den Leeft T Koningkind nog lang. Met Sinterklaas, als de winkels geslo ten waren, zo tegen een uur of elf, dan kwam de oude mevouw Steeman, die naast ons woonde en zelf snoep maakte. Vrouw Steeman kwam dan zeggen, dat ze stukjes chocola overhad en dat de kinderen hun schoen wel mochten zet ten. Mijn zuster kreeg een keer een paar suikerklompjes met van die spitse neuzen en ik kreeg er een van chocola. Oh... wat was ik daar gelukkig mee. Natuurlijk hadden we ook verjaardagen, maar cadeautjes waren er niet bij. Als er maar chocolade gemaakt werd, dan was er al feest. Dan maakte mijn moeder een hele pan chocolade met één ons poeder chocolade, wat wel 8 centen kostte. De melk daarvoor haalden we bij TerScheg- get. Als ze een paar dubbeltjes gespaard had voor verjaardagen, dan konden we suikerbeschuitjes halen, van die lange kaneelbeschuitjes. En dat was ons hele feest, hoor! Ook werden er guirlanders gemaakt. De hele nacht zat mijn moeder dan met een paar kinderen te plakken want zonder guirlandes was er geen feest. Op school trakteren deden we niet, dat kostte allemaal teveel. Als mijn vader of moeder jarig waren werd er geen feest gevierd. Een enkele keer kwamen er broers van mijn moeder. Die werden dan wel op een borreltje getrakteerd. Dat borreltje haalden ze bij Hanneke van Meulen, vooraan in de Polsbroek waar ze een klein cafeetje had. Ze heeft ook in de Barlheze gewoond te genover de vismarkt en daar kende mijn moeder haar van. Vlak voor zijn dood kwam mijn grootva der bij ons in huis wonen. Mijn broer Jo las hem 's avonds voor, als mijn vader en mijn moeder naar Iliohan waren om fruit in te kopen. Mijn broer las dan voor in de grote kamer van het huis. Ik zie het nog voor me. Het was de kamer achter de winkel waar een schoorsteen en een ledi kant stond. Overdag ging grootvader wel met ons wandelen. Op de herdenkings dag van koningin Wilhelmina in 1918 werd op de markt een ballon opgelaten. Opa zette ons in de vensterbank bij "Petit de la Roche", zodat we over alles heen konden kijken/We hebben daar wel een uur gewacht en maar vragen "grootva, wanneer gaat de ballon nou de lucht in, hoelang duurt het nog grootva?" "Ze kun nen der geleuf ik geen lucht in kriegen." Uiteindelijk ging het niet door, de ballon bleef plat op de grond liggen.

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 22