44 m I ft r r Met groente (rabarber) op de markt met grote voorraden. Dan gingen wij als kinderen naar de Hoven om sigaren te verkopen in café Schoonzicht voor 50 cent per kistje van 100, maar soms bleek zelfs dat te duur. Mijn vader liep zelf met de handkar naar Apeldoorn om sigaren te verkopen. Op elfjarige leeftijd, in 1909, werkte ik veel in huis en in de winkel. Op zater dagavond, zo tegen een uur of negen werd de winkel gesloten en moest ik de winkel schoonmaken. De weegschaal maakte ik schoon met zilverzand. Dat haalden we bij de oude vrouw Koster, die woonde bij ons in de buurt. Na het schu ren met de zilverzand nam ik een citroen en haalde die door de weegschaal. En dan glom die als een spiegel! Mijn moeder probeerde ook andere pro ducten te verkopen, waaronder wijn. Ze kocht 144 flessen wijn (een ankertje) in, die ze uitstalde in de winkel. Er werden er niet veel van verkocht en de meeste zijn door de familie zelf opgedronken. Al die flessen stonden wel erg mooi op de schap pen, en ik stofte ze iedere week netjes af. Moeder stond ook met fruit op de markt, tussen Izac Meier Lipschwits en Sappie Polak. Dat fruit kocht zij weer in bij llio- han, die in de Waag een groothandel in fruit had. Toen we in de Spiegelstraat woonden was mijn oudste zus nog thuis. Ze was in betrekking bij Maalderink op de Deven- terweg. Tussen de middag en s'avonds was ze thuis en dan leerde ze mij breien, op straat voor het huis. We zaten dan op sinaasappelkistjes. Dat deden meer mensen. Ook deden we spelletjes in de Spie gelstraat, zoals bikkelen op de blauwe stoep van het weeshuis, (het huidige archief). Een ander spelletje ging met ansichtkaarten. Met een knoop mocht je op ansichtkaarten gooien en als je goed geraakt had, mocht je de ansichtkaart houden. Wij noemden dat spel "Hoepela nieuw". Ook zaten we wel op de stoep van het weeshuis te zingen met veel kin deren uit de Spiegelstraat. Liedjes als: "als ik eens een vogeltje was, oh wat zou ik vliegen...". Tr

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 20