Jan Krijenbroek "Blijde als de schoone zomerdag, dien den 18de juli 1878 begroette, ontwaakte he den morgen de hoofdstad der Graafschap tot het vieren van een feest waarvan geen riddertros op geharnaste paarden, maar het ijzeren ros der 19de eeuw het hoofdmo ment zou zijn: de ijzeren band zou worden ingewijd, die voortaan Zutphen en de Graafschap nauwer dan ooit te voren zal verbinden." Met deze woorden begint de Zutphen- sche Courant van vrijdag 19 juli 1878 een artikel over de opening van een spoorwegverbinding met Winterswijk. Veel meer dan anders wordt die dag de vlag uitgestoken. De Houtmarkt, de Waag, verscheidene gebouwen op het stationsplein en de smaakvol gedra peerde muziektent bij de kraan prijken met illuminatietoestellen. Een statige rij Venetiaanse masten is geplaatst van het Stationsplein naar de IJssel- en de Berkel- kade. Op al die plaatsen zal die avond met vlammend schrift de vereniging van Zutphen met Winterswijk, de hulde aan de Westfaalsche Spoorweg worden ver kondigd. Precies om 11.30 uur geeft de locomo tief het vertreksignaal voor de feesttrein met 1 6 wagons. Daarin zitten o.a. de ministers van Buitenlandse zaken en van Waterstaat, de Commissaris des Konings, leden van Provinciale Staten van Gelder land, aandeelhouders, commissarissen en directie van de Maatschappij. In het mid den van de trein bevindt zich een wagon met daarin het muziekkorps van de rij dende artillerie uit Amersfoort. Achteraan Opening spoorlijn Zutphen Winterswijk

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 13