Afb. 7: Het Rondeel - vrouwenconvent, vanaf 1664 het Burgerweeshuis. Vanaf de poort had men uitzicht tot aan de huidige Overwelving. Op de voorgrond het poortje waarnaar het tegenwoor dige Hagepoortsplein is genoemd van de magistraat. De familie Van der Ca- peilen levert maar liefst drie dochters of wel een vierde deel van de bewoonsters. In 1596 wordt het Rondeel, onder dwang van het nieuwe stadsbestuur, opgehe ven. Er is dan, na de Reformatie nog één zuster, Geertruid Kreijnck, aanwezig. Het Rondeel doet kort daarna dienst als Burgerweeshuis. Daarover meer op een andere plaats in dit artikel. c. Het Diakenhuis of Armenhuis of Vreemden weeshuis Deze benaming is in het verleden gege ven aan het pand dat we beter kennen als het Nieuwe Gasthuis in de Spiegelstraat. Het gaat niet om dezelfde instellingen. Eerst is er het gasthuis, daarna het dia kenhuis. In 1625 komt het complex rond de Spie gelstraat, Heukestraat, Barlheze vrij. Het gasthuis is naar de Nieuwstad overge plaatst. De leeggekomen panden worden door de kerk ingericht als armen- of vreemdenweeshuis. Die laatste benaming slaat duidelijk op het onderscheid met het andere weeshuis - het Burgerwees huis. Het wordt bestuurd door de dia conie van de Grote Kerk Hervormde Gemeente). Dit blijft de bestemming tot 1 oktober 1812. Met ingang van die datum wordt het armenweeshuis opgeheven. De diaconie laat het pand, het huidige Spiegelstraat 13, verbouwen tot acht wo ningen. De zolders worden verhuurd als graanzolders. In 1885 verkoopt de diaconie het pand aan een particulier. In 1916 is E.J. Vol- kersz. eigenaar. Hij heeft vrijwel alle woningen weer laten uitbreken en het gehele pand in laten richten tot papier pakhuis. Er is voor het eerst sprake van diakenen in 1591De diaconie heeft "in de achter-

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 7