23 Overige stichtingen Na mevr. Smelt is, midden in de laatste wereldoorlog, mevr. Doornink archivaris geworden. Zij is, in tegenstelling tot haar voorgangster, tevens museumdirecteur. Mevr. Doornink legt een voorliefde voor kaarten en de Middeleeuwen aan de dag. Eén van haar talrijke publicaties gaat over de topografie van Zutphen. Zij vermeldt 50 jaar na mevr. Engelen in haar atlas32 een aantal kloosters en instellingen. Het is goed ze nog eens te noemen: het Adamanshuis of Agnieten- convent, het Broederenklooster of Domi nicanenklooster, het Heer Hendrikshuis of Wolfshuis, het Franciscaner Obser vantenklooster Galilea, het Isendoorn of Maria Magdalenaconvent, het Oude Con vent, het Rondeel en het Zusterhuis van de Tertianissen van het Spittaal. Daarnaast het Arme- of Diaconiewees huis, het Elisabeths- of Nieuwe Gasthuis, het Bornhof, het Burgerweeshuis, het Diaconiehofje, de Hackforthuisjes, het Oude Gasthuis of Heilige Geest Gasthuis, Keppelmans' armenhuis, het Ruitershofje en het Spittaal. Het nut van de tentoonstelling Bij elke tentoonstelling vragen organi satoren en conservatoren zich af of de expositie voldaan heeft aan de verwach tingen. Anders gezegd: heeft het meer publiek opgeleverd? Mevr. Engelen ver wachtte er niet veel van, getuige haar bij drage in de krant. De culturele geschie denis van Zutphen wordt vandaag de dag meer en meer ingebed in die van het cultureel erfgoed. Daar moet je zuinig op zijn. Dat moet je koesteren. En je moet er blijvend aandacht voor vragen. Een stad die haar culturele geschiedenis verwaar loost, verdwijnt uit het rijtje (toeristische) trekpleisters en wordt verstopt in grauwe saaiheid. De laatste zin uit haar bijdrage in de krant boeit me nog het meest: De tentoonstelling over de Zutphen- sche gestichten heeft dus in de eer ste plaats een topografische waarde gehad en er is tevens weer eens be wezen wat een samenwerking van Museum en Archief tot stand kan brengen. In het jaarverslag van de gemeente Zutphen wordt door de Commissie van Beheer over deze tentoonstelling het vol gende gemeld: Op voorstel van Mejuffrouw Van Alphen werd besloten een tentoon stelling te houden van gegevens om trent de Gestichten en Stichtingen der stad, met medewerking van ge noemde Gestichten en het Gemeen te- en Kerkarchief. Mejuffrouw van Alphen en Mejuffrouw Smelt waren zoo goed de conservatrice bij te staan voor het in orde maken der tentoonstelling. Nu twee instellingen, die in de jaren zeventig van de vorige eeuw in schei ding lagen en uit elkaar gingen, weer in eikaars armen vallen, mag verwacht worden dat de culturele geschiedenis van Zutphen voor de toekomst veilig gesteld wordt. Wie in z'n geschiedenis investeert, doet dat tegelijk in z'n toekomst! 32 Historische stedenatlas van Nederlandonder redactie van G. van HerwijnenC. van der Kieft,e.a., aflevering 3, "Zutfen". Delft, 1983

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 25