de gedenksteen. Daarop is sprake van de oprichting door P. en C.A. Bakker! De goedkeuring wordt verkregen eind no vember 1849. Enkele dagen eerder viert Bakker zijn 77e verjaardag en benoemt, hierop vooruitlopend vijf regenten. Alle eerdere testamenten zijn veranderd ten gunste van het weeshuis. Vrienden, personeel en anderen krijgen een geldbe drag in plaats van vaste goederen. Een staaltje eigenzinnigheid tekent zich af in 1852. De gemeenteraad wil de re kening over 1852 niet goedkeuren. De reden is: in geen enkele wet staat dat de gemeenteraad dat moet doen. Een jaar eerder wil de raad dit niet omdat men zich niet kan verenigen met de boekhou ding. De rekening over 1852 is daarop door de stichter zelf goedgekeurd en ondertekend. Ook over de rekening van 1853 is gehakketak met de gemeente, maar vanaf 1854 gaat het min of meer goed. De tekorten worden door Bakker zelf bijbetaald in de vorm van een rente loos voorschot. k. Sint Elisabeths- of Nieuwe Gasthuis In of rond 1442 wordt het Gasthuis aan de Spiegelstraat gebouwd. Daar is het in 1434 al genoemde Nieuwe Gasthuis gevestigd. Duidelijk wordt niet welk gebouw ermee bedoeld is. Het nieuwe pand wordt overigens vaker Nieuwe Gasthuis genoemd dan Sint Elisabeths Gasthuis. Vanaf de realisering van dit gasthuis wordt het gasthuis op de Markt het Oude Gasthuis genoemd. Met de bouw van het Nieuwe Gasthuis verzekeren Engelbert Kreynck en zijn schoonzus Jutte van der Voorst zich van het voortbestaan van deze instelling. Het archief van het Oude en Nieuwe Gast huis kent dan ook drie "archiefvormers": het Oude Gasthuis, de Vicarie in den Hei- igen Geest en het Nieuwe Gasthuis. I i K Afb. 12: Nieuwe of St. Elisabeths gasthuisin 1442 gesticht in de Spiegelstraat en in 1625 ingericht als "vreemde of armenweeshuis". Naar een tekening van Frans Berkhuys1720 ff t A PI-fTl 18 I I-

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 23