20 Afb. 11Portret van Christiaan Arnoldus Bak kerde grondlegger van Gebroeders Bakkers Weeshuis Momenteel is het kantoor aan het Rijken- hage gevestigd. Het is interessant na te gaan waarom dit weeshuis zich in Zutphen heeft gevestigd. Daarvoor moeten we terug naar het mid den van de negentiende eeuw. De twee broers, Peter en Christiaan Arnoldus, groeien op in een ondernemersgezin. De vader, Reind Borchard, is in Lochem geboren en trouwt op 29 april 1764 met de Zutphense Fenneken Leeuwdijk. Het geld dat de familie heeft, komt vooral van haar. Reind Borchard zet de handel voort die via zijn vrouw in de familie komt. Het is een handel in aardewerk en "schoon maakartikelen" in de Lievevrouwenstraat. n 1 790 overlijdt hij, zijn vrouw is voor 1811 overleden. De broers zetten de handel voort en blij ven wonen in het ouderlijk huis. Het bezit aan onroerend goed loopt aar dig in de papieren. Ze leven zuinig, maar zijn voor derden royaal. In het boekje dat verschenen is ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan26, is hier een stukje aan gewijd: Teekenend is het voor de zuinigheid van Bakkerdatzooals de zoon van een der eerste Regenten vertelde de boodschap voor de uitnoodiging luidde: "of de heer -—lust had om onder het genot van een glas wijn en een pijp tabak en onder aange- namen kout den avond te komen doorbrengen; de heer en werden verzocht de pijpen zelf mee te bren gen Met recht zeide men in dien tijd: "een zwavelstok in tweeënmaar een flesch wijn voor ieder". Als er thans (1925) over de gebroe ders Bakker gesproken wordtweet nog iedere oud-Zutphenaar te vertel lendat zij, als het poorteklokje be gon te luiden, den draf er in zetten om het poortgeld, een paar centen, uit te sparen. Peter Bakker sterft op 16 november 1846. Zijn broer maakt een jaar later zijn testament op. Erfgenamen van de vaste goederen zijn z'n vrienden, dienstbode, schoenmaker, wasvrouw en vele anderen. De familie, bestaande uit verre neven mogen het restant hebben, n 1857 maakt hij een nieuw testament. Dan blijkt de diaconie van de Hervormde Gemeente als mede-erfgenaam te zijn aangewezen mét het Gebroeders Bakker's Weeshuis. Bakker heeft de Hervormde diaconie een bedrag van maar liefst 30.000,- aange boden om het opgeheven weeshuis weer open te stellen. De diakenen weigeren op zijn verzoek in te gaan. De reden is een eenvoudige: het kost meer dan dat be drag. Bakker slaat dan een nieuwe weg in en vraagt koninklijke goedkeuring op de statuten voor een door hem op te richten weeshuis onder de welbekende naam. Broer Peter leeft dan niet meer en Christi aan Arnoldus schrijft in een brief bij dit verzoek dat hij het er nooit met z'n broer over gehad heeft. Maar "ter nagedachte nis" aan hem wil hij dit weeshuis realise ren en deze naam geven. De president-regent wijst er in zijn boekje op dat dit gegeven strijdig is met 26 Gedenkschrift bij de viering van het 75-jarig bestaan 1 mei 1925, samengesteld door de presi dent-regent C Ao Rafekc?

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 22