19 in het Fye Lodewijkshuis dat aan het 's Gravenhof ligt bij de Waterstraa123. Fye Lodewijcks, ook wel Fie Ludwigs gehe ten, verkoopt in 1562 haar huis, op de hoek van de Waterstraat en het 's Graven hof, aan de Walburgiskerk en krijgt daar voor een lijfrente. Twee jaar later wordt het weeshuis metterdaad opgericht. Daar bij zijn meerdere partijen betrokken: de magistraat, de kerk, beide gasthuizen en enkele particulieren. In een ordonnantie van 1606 is de plaats waar het weeshuis staat precies omschreven: "ther plaetsen daer 't selve weshero(tot nu toe) gewesent' weeten bij des Gravenhoff an den vismarckt" De stichtingsakte van 1564 is verloren In het weeshuis worden alleen kinderen van burgers opgenomen. FHet aantal we zen is groot. Het pand is in de negentiende, begin twin tigste eeuw stal geworden, behorend bij het huis van de dames Van de Kasteele24. Dit pand, het huidige hotel Eden, komt in 1567 in bezit van het weeshuis, maar het is dan zo bouwvallig geworden dat gevreesd moet worden voor instortingsge vaar. De verbouwing kost veel geld, maar blijkt nodig te zijn om het aantal burger wezen onderdak te kunnen geven. In 1663 is de behuizing ook hier te krap en wordt aan het stadsbestuur voorgesteld twee eigendommen te wisselen: het huis aan het 's Gravenhof tegen het oude kloos ter het Rondeel aan het Rijkenhage. Het vroegere Vrouwenconvent wordt dan ook geschikt gemaakt voor bewoning en om de ze activiteiten af te kunnen ronden, schenkt de stad een glasraam met daarop de wa pens van de leden van het stadsbestuur. Tot 1895 blijft het Burgerweeshuis in het vroegere Rondeel gehuisvest. Het gebouw wordt daarna verhuurd aan het Departement van Koloniën, dat er een ziekenhuis voor de Koloniale reserve in onderbrengt. Het Burgerweeshuis wordt verplaatst naar een pand in de Waterstraat. Dat is een huurpand. In 1903 wordt het pand Kuiperstraat 11 aangekocht en wordt het huis in gebruik genomen door het Burgerweeshuis of, zoals een oude benaming ook wel luidt, als Rijke Weeshuis. In het vroeger Rondeel is in de twintigste eeuw een zilverfabriek gevestigd. Na de Tweede Wereldoorlog is het histo rische gebouw afgebroken om de door gang tussen Rijkenhage en Berkelsingel te verbreden en zo Zutphen klaar te maken voor de nieuwe verkeersstroom die in de moderne tijd bij een moderne stad past. Het Burgerweeshuis verhuist in de Twee de Wereldoorlog tijdelijk naar de Deven- terweg. Na de bevrijding wordt het pand IJsselkade 19 aangekocht. Daar is het weeshuis nog steeds gevestigd, al geldt dat alleen voor kantoor en administratie. De wezen wonen er niet meer. Gebroeders Bakker's Weesbuis Het jongste weeshuis in Zutphen dateert van 1850. Het is het Gebroeders Bakker's Weeshuis. Aan het Oudewand nr. 23, naast het poortje van het klooster (Ada- manshuis) is het weeshuis op 1 mei 1850 geopend. Tien jaar later is het gebouw te klein en wordt omgezien naar andere huisvesting. Aanvankelijk lijkt het erop dat er nieuwbouw komt aan de Mars poortstraat of aan de Boompjeswal, maar wanneer de erven H.L. Ketjen het pand aan de Kuiperstraat aanbieden, wordt daar op ingegaan. Een deel van het huis wordt verhuurd, omdat het te groot is en omdat dit geld opbrengt. Dat duurt tot 1886, dan moet ook dit deel erbij getrok ken worden. Het aantal kinderen wordt steeds groter. Bij het 75-jarig bestaan zijn er precies 200 wezen opgenomen ge weest. Kinderen die, volgens de statuten, "tot nuttige en bruikbare leden der maat schappij" moeten worden opgeleid con sequenties25. Het weeshuis verhuist later naar de IJsselkade en daarna weer naar de Marspoortstraat. Eenmaal in dit pand gehuisvest, wordt het weeshuis opgehe ven en blijft alleen een kantoor achter. 24 De kaart van J. Blaeu geeft op die plaats inderdaad het Burgerweeshuis aan. 25 Zie voor meer informatie: Gedenkschrift bij de viering van het 75-jarig bestaan van het Gebrs. Bak ker's Weeshuis te Zutphen, samengesteld door de president-regent en uitgegeven op 1 mei 1925.

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 21