17 Uit de archieven blijkt dat er nauwe ban den zijn geweest tussen beide huizen. Bij het Adamanshuis komt in 1465 een kapel. Het huis beschikt dan al enkele jaren over een draagbaar altaar. De geschiedenis van de zusters van het Adamanshuis staat uitvoerig beschreven in diverse bronnen. Vermeldenswaard is de opheffing in 1612, voorafgegaan door een periode van neerging sinds het ramp jaar 1572. Heer Hendrikshuis of het Wolfshuis op de Nieuwstad Het Heer Hendrikshuis is een andere benaming voor het Sint Catharinaklooster op de Nieuwstad. Dit klooster is op 10 januari 1403 tot stand gekomen door de overdracht van twee halve huizen, aan beide zijden van de Lokenstraat op de Nieuwstad, aan Hille Sonderlants en Fye van Rede. Beide vrouwen zijn geïnspi reerd door het werk van Geert Grote en eerstgenoemde wordt in 1408 zelfs de eerste rectrix van het convent te Diepen veen De andere helft van de twee huizen is op diezelfde dag gekocht door Griete Wolfs en haar twee dochters (Elisabeth en Ca- f i p x Afb. 9: Het Catharinaklooster op de Nieuw stad; hierheen verhuisden de gasthuizen in 1625. vanaf die tijd werd gesproken over het Oude en Nieuwe Gasthuis. Daarom staat er ook onder: 't Gasthuijs te Zutphen. tharina). Griete Wolfs staat sympathiek tegenover de beweging van de Moderne Devotie. Dat blijkt al eerder uit de schen king van onroerend goed aan het Ada manshuis in 1401 De benaming Heen Hendrikshuis komt van Hendrik van Heusden, die in 1408 de leiding overneemt van de zusters. Deze uit Zwolle afkomstige frater blijft hier tot zijn dood in 1447. De benaming Wolfshuis voor hetzelfde complex herin nert aan Griete Wolfs. Laatstgenoemde is overigens niet ingetre den, haar beide dochters wel. Een halfjaar na de dood van Hendrik van Heusden worden de dan 52 aanwezige zusters voor het eerst zusters van de der de orde van Sint Franciscus genoemd. In mei 1451 is er sprake van een kapel die in 1453 wordt gewijd aan de heilige Catharina. De kapel ligt vlakbij het kerk hof. Door aankopen en schenkingen ontwik kelt het Heer Hendrikshuis zich voor spoedig. In het begin van de zestiende eeuw stagneert deze gang van zaken. In het midden van die eeuw is het huis niet in staat om aan de betalingsverplichtin gen te voldoen. De situatie wordt dramatischer door het rampjaar 1572. Het convent lijdt erg on der het oorlogsgeweld. Naast de slechte financiële situatie slaat de vergrijzing toe. Er zijn nog 25 zusters, maar slechts enkele jongere zusters moeten alle werk zaamheden binnen en buiten het convent doen. Dat ze buiten de deur "mee on tuchtige dan stichtelijke zaken zagen", betekent een afname van de discipline. De situatie verslechtert verder wanneer de zusters geld moeten lenen om de financiële moeilijkheden het hoofd te bieden. De Spanjaarden (1583-1591) hebben heel de stad in moeilijkheden ge bracht. Maar daarna wordt het niet beter, n 1593 dienen de zusters van het kloos ter Isendoorn, het Heer Hendrikshuis en 21 Gerrit Verbeek, "jonferen, susteren ende baghynen". Catalogus bij een expositie. (Zutphen, 1989), 21. 21 -

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 19