15 Van der Kluit schrijft in een recente me dedeling: "Wel wordt het hospitaal door paus Clemens aangeduid met de naam in de Heilige Geest. Deze naamsaanduiding is heel gebruikelijk gebleven. Dit zou kunnen samenhangen met het feit dat de begijnen van het Spittaal de patiënten in het gasthuis op de Markt (mede) gingen verzorgen. De zusters conformeren zich sinds 1454 aan de derde regel van Sint Franciscus. Dan is er al ruim tien jaar aan de Spie gelstraat een ander gasthuis. Een nieuw gasthuis, gewijd aan Sint Elisabeth. We praten dan over het Oude Gasthuis en bedoelen daarmee het Nieuwe gast huis in de Heilige Geest aan de Zaad- markt. Het aan Sint Elisabeth gewijde gasthuis wordt vervolgens het Nieuwe Gasthuis genoemd. Over dat laatste huis elders meer. In 1625 komt het gasthuis leeg te staan. Een fusie tussen het Oude en het Nieuwe Gasthuis met een nieuwe huisvesting maakt de gebouwen overbodig. Het gasthuis aan de Markt blijkt dan zeer bouwvallig te zijn. In 1631 geeft de ma gistraat toestemming aan de provisoren, zoals de bestuurders intussen heten, de kerk en de gebouwen van het complex te verbouwen tot woningen. Zodoende verrijzen aan de Markt twee nieuwe hui zen, terwijl de andere gebouwen aan de Zaadmarkt en aan de Bernardsteeg wor den verhuurd als afzonderlijke wonin gen19. In 1710 koopt Johan op ten Noort het laatste huisje van het Oude Gasthuis aan. Het is gelegen in de Bernardsteeg. Daarmee verdwijnt de laatste band tussen het Oude en Nieuwe Gasthuis en de oor spronkelijke vestiging van het Gasthuis in de Heilige Geest aan de Markt. Adamanshuis Rond Oudewand en Komsteeg is een andere concentratie van gestichten te vinden. Achtereenvolgens komen daar voor het Convent, het Rondeel en het Adamanshuis. Drie Begijnenkloosters met strenge ordes voor tucht, die met enige regelmaat vernieuwd of aangescherpt moesten worden. Het Adamanshuis herinnert nog het meest aan deze periode. Van het archief van het Adamansklooster is op de tentoonstelling een cartularium te zien. In een cartularium zijn oorkon den afgeschreven. Ook is er een mortu arium van dat klooster tentoongesteld - een register met namen van gestorven kloosterlingen. Het Adamanshuis is op 12 december 1397 gesticht door twee vrouwen: Rege- lant Groenloch en Styne van Gryet20 die hun huis afstaan voor medebewoning door godsdienstige vrouwen. Op 9 augustus 1398 schenken Hendrick Addaman en zijn vrouw Geese Blome- naer hun huis, gelegen naast dat van de twee vrouwen, aan vijf vrome vrouwen (megedenpersoen) om erin te wonen. De vrouwen zullen "oir broit winnen mit oren handen". Het stadsbestuur heeft een vinger in de pap omdat met de schepenen moet wor- Afb. 7: Het Adamanshuishier genoemd 't klooster van heer Adam, gezien vanaf het Rij- kenhage. 19 R. Wartena, Oude en Nieuwe Gasthuis Zutphen, 1625-1975, 21 20 Gimberg, Geestelijk leven, 75. 7 - "1261

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 17