10 onbesproken vrouwen13, aan te wijzen door de twee schenkers. Na hun dood vervalt dit recht aan hun erfgenamen. Als die er niet zijn, komen de kapelaan van de Sint Walburgiskerk en de pastoor van de Sint Janskerk in aanmerking. Vrouwen in het Ripenhuis dienen zich ordelijk en fatsoenlijk te gedragen. Zo niet, dan worden zij zonder pardon ver wijderd. Dat geldt ook als de dames "on- roeste afte kyf" maken. Op de stichtingsbrief staat een aanteke ning van latere tijd: oude school. Hier is vóór 1379 een school gehuisvest geweest. Later is er op het Kerkhof een nieuwe school gekomen (niet te verwar ren met het Gymnasium). In die school is rond 1900 de stadstimmerwinkel ge vestigd. In 1472 draagt Neze Rensen, "voirwair- scher des huyss ind der huyssarmen, gheheiten Rypenhuys opten Hagen", het beheer op aan Peter Boick en diens erf genamen. g. Gasthuis op de Markt De geschiedenis van het gasthuis op de Markt begint eigenlijk met het gasthuis op het Spittaal. Van dit gasthuis is geen stichtingsoorkonde bewaard gebleven. In het midden van de dertiende eeuw14 moet het in Zutphen zijn ontstaan. Het wordt in 1268 voor het eerst ge noemd. In dat jaar is er sprake van een schenking van enkele akkers op de Mars door Wilhelmus van Vorden aan dit gast huis. Van der Kluit laat de geschiedenis van dit gasthuis ook in 1268 beginnen15. Uit de schenkingsakte blijkt dat het Spit taal er dan al is. v T 4 Vv -n (t - ,J cn f Afb. 6: Vlakbij de Spittaalpoort stond het Spittaaleen bagijnenklooster dat later naar de markt verhuisde. Soms is er in de stukken sprake van het Olde Spittael', daarmee werden deze (rechtse) huizen bedoeld. 11 J. Gimberg, "Armenzorg te Zutphen in de Middeleeuwen" in: BM Gelre XX, 120. 14 G. Verbeek, jonferen, 8. ,s De ondertitel van het boek Ziek zijn in Zutphen, is niet voor niets: 1268 tot 1900. w2 - r> I'

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 12