9 gewijd aan Sint Georgius. In 1437 is er voor het eerst sprake van het maken van een kapel. Willem Rense en zijn vrouw Nyese geven een jaarlijkse rente van één pond en drie hoenders uit hun huis ten behoeve van de bouw van de kapel van Sint Jorïaen en van de melaatsen op de Worf10. De Worf behoort tot de parochie Warns- veld. De pastoor van dit onder de rook van Zutphen gelegen kerkdorp geeft op 10 augustus 1490 toestemming tot het maken van een kapel voor de zieken. Dan wordt niets gezegd over de kapel waarvan in 1437 al sprake is. De Warnsveldse pastoor Johannes van Emmenes, heeft direct te maken met de vicarie die in dat jaar gesticht wordt op de Worf. Die vicarie wordt overigens gesticht door richters en schepenen van de stad Zutphen. Dit college stelt de be palingen op voor de aan te stellen vicaris, een priester, en voor de verwaarders (be stuurders, regenten). In 1501 is er sprake van de Worf, buiten de Larepoort gelegen tegen Galileën of Galilea. Dat is een klooster, dat in 1456 is gebouwd. De bij het klooster beho rende kerk is op 16 oktober van dat jaar gewijd. Het oudste klooster van Zutphen is het Predikheren of Dominicanenklooster. Omdat het fraters predicatores zijn, worden ze ook wel predikbroeders ge noemd en hun kloosters Broederen- of broerenkloosters. De orde kreeg in 1293 een stuk grond aan de Rozengracht. Voor die tijd hebben de broeders in het Oude Convent'1 gewoond. Daarin komen vanaf 1293 vrome vrouwen. Het jongere klooster is dus dat van de Observanten of Minrebroeders, een orde die tot de Fransciscanen gerekend wordt. Voor deze broeders wordt het klooster Galileën gebouwd. Bij dit klooster is, net als bij de Sint Wal- burgiskerk, een bibliotheek gebouwd. Hoe die eruit gezien moet hebben, kun nen we nagaan door naar de Librije te kijken. Die is namelijk gemaakt naar het model van de bibliotheek van dit kloos ter n 1545 bepaalt het stadsbestuur dat voor iemand die binnen de stad begraven wordt, twaalf stadsponden betaald moet worden. Wie buiten de stad, in de Ob- servantenkerk begraven wil worden, zal zes stadsponden betalen. In deze akte, van 20 februari 1545, wordt gezegd dat deze kerk Galileën heet. Het jaar 1572 wordt in de geschiedenis boeken heel verschillend beoordeeld, ze ker waar het gaat over Zutphen. Het staat in ieder geval vast dat er vernielingen zijn geweest in de stad (de Geuzen) en ook buiten de stad. Het leprozenhuis en het ernaast gelegen klooster Galilea worden in brand gestoken en vernield door de soldaten van graaf Willem van den Berg. Het blijft drie jaar lang een bouwval. Pas dan staat de bisschop van Deventer, Aegi- dius de Monte, toe dat het klooster verder mag worden afgebroken, maar dan ten gunste van het leprozenhuis, zodat dit weer opgebouwd kan worden. In het noorden staat op de kaart van Van Deventer vermeld: Sint Anthonius. Daar heeft, zo blijkt uit andere bronnen, een kapel gestaan, die gewijd is aan deze heilige. f. Ripen hu is Van het Ripenhuis of Rypenhuis is veel minder bekend. Het gaat om een huis op het Rijkenhage dat in 1379 wordt geschonken door Johan van Ripen en zijn vrouw Katerine. Ze schenken hun huis dat gelegen is "achter unses stades gruythuys an die ene side ende wilenner (wijlen) Johans huys van Voerste was, an dye ander syt", aan zes of zeven goede, (SSZ) Archief De Worf, inv.nr. 24, reg.nrs. 646 en 286. Het pand waarin jarenlang de Gereformeerde Kerk gehuisvest was. Nu is de kerk een winkel, gelegen aan Oudewand 39. J. Gimberg, "Bijdrage tot de geschiedenis van het geestelijk leven te Zutphen in de Middel eeuwen". In: BM Ge/re, XXX; 71 12 10 11 12

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 11