e. Het leprozenhuis Sint Jorien of De Worf en het klooster Galilea In het oosten, dicht tegen Warnsveld aan, iets voorbij de Oude Begraafplaats, vinden we het huis van de Leprosen, met later, iets ten noorden ervan het klooster van de Franciscanen. Ook het Gaer- tenboeck van Thomas Witteroos uit de tweede helft van de zestiende eeuw geeft deze situatie weer. In diezelfde tijd tekent ook Jacob van De venter Zutphen, met een geheel andere bedoeling overigens dan Witteroos. Op zijn plattegrond vinden we een aantal van de door mevr. Engelen genoemde instellingen of stichtingen. In de stad, dat wil zeggen binnen de mu ren en wallen, worden twee kerken aan gegeven (templum) en het klooster van de Dominicanen. Verder de meeste poor ten en, zonder dit huis te noemen, ook het Oude Gasthuis. Verder enkele andere gebouwen, al dan niet met toren9. Een leprozenhuis, bedoeld om melaatsen ver buiten de stad te houden en hen te verzorgen, is meestal gewijd aan een heilige. De leproserie wordt doorgaans De Worf genoemd, naar het land waarop het gelegen is. Een andere naam is Sint Jorien, in de volksmond Sint Joris. De naam Jorien heeft te maken met de kapel, Afb. 3: Een bekende afbeelding is dezede achterzijde van het Vreemdenweeshuis aan de Spiegelstraat. Op één van de hoekenhoog boven alle mensenwas Sint Joris terecht ge komen; onherkenbaar is hij hier in de Tweede Wereldoorlog vandaan gehaald. Afb. 5: Het klooster Galileamet kapel en kloostermuur, gelegen buiten de Laarpoort. De afbeelding is van 1623. Afb. 4: Het beeldje van Sint Joris kreeg in 1962 een prominente plaats in het nieuw geopende Stedelijk Museum. De stadsplattegronden van Jacob van Deventer. Map 6 - Gelderland. Opnieuw uitgegeven in 1997. (?a/t/èfyi fi'a fan JSTrznctScS -ft'vlen /au f fiwé /tV bti/pfu'rt.

Zutphen (vanaf 1982) | 2004 | | pagina 10