ging werd wel toegestaan, maar genees heer en chirurgijn moesten wel een on derzoek instellen naar haar bekwaam heid. Helaas lezen we niets over de ei sen, die daaraan werden gesteld, noch over de toegepaste methoden. Wel is dui delijk, dat ook in Zutphen mannen een rol gingen spelen in de verloskunde. Me dicus en chirurgijn namen examen af. Dat zij ook werkzaam waren in de verlos kunde lezen we nergens. Hun kennis zal niet (mede) hebben berust op praktische ervaring! Wilden zij toestemming krijgen in Zutphen te werken, dan moesten de vroedvrouwen ook een eed afleggen. Kinderen van ongehuwde moeders hadden de speciale aandacht van het stadsbestuur. In 1664 moesten zij op hun eed beloven elke zaterdag bij een van de secretarissen een briefje in te leveren wanneer er een onecht kind was geboren, met de namen van de vader en de moeder! In 1669 werd een tweetal wysemoeders in de raad ontboden. Zij kregen een waar schuwing: wanneer hun hulp werd inge roepen mochten zij die niet weigeren of uitstellen, tenzij ze elders bij een andere vrouw met een bevalling bezig waren. Tal van vroedvrouwen worden in de loop van de 1 7de eeuw in de annalen vermeld zonder vermelding van veel opvallende zaken. Het aangeven van onechte kinde ren baarde de raad nog steeds zorgen. Dreiging met ontslag of verbanning maakte kennelijk geen indruk. Het stads bestuur kon toch niet alle wysemoeders wegsturen! Daarom werd in 1690 be paald, dat niet-aangeven bestraft zou worden met een boete van 10 gulden. Dat de kwestie van de onechte kinderen zoveel aandacht kreeg lag weer bij de kerkelijke autoriteiten, maar nu van pro testantse zijde! De predikanten deden in 1695 hun beklag over het pausdom alhier in het excerceren van haer religie en over de wijsemoedersdie onechte kinde ren ten doope presenteren zonder getui gen en zonder voorkennis van de predi kanten. De kerkstrijd was nog lang niet ten einde! De vroedvrouwen werden bedreigd met inhouding van hun traktement als zij zich niet aan de voorschriften hielden!16 81 De achttiende eeuw De eeuw, waarin Herman Boerhaave (1668-1738) de Leidse Universiteit inter nationaal tot groot aanzien bracht. De eeuw, waarin Lady Montague, de vrouw van de Engelse gezant in Constantinopel, haar zoontje liet inenten met het mense lijke pokkenvirus en Edward Jenner in En geland de koepokinenting ontdekte. Op verloskundig gebied werden hulpmid delen en methoden verder ontwikkeld en beproefd. Soms kwam men daarmee nog niet veel verder. De keizersnede (sectio caesaria) bijvoorbeeld werd in de oudheid al wel toegepast, maar uitsluitend wanneer de vrouw al was overleden. Dat Julius Cae sar hiermee ter wereld zou zijn gebracht moet volgens velen naar het rijk der fa belen worden verwezen. De Franeker hoogleraar Abraham Cyprianus heeft zich beroemd gemaakt door al in 1694 een vrouw met de keizersnede te verlossen van een dood kind. Het was een buitenbaar- moederlijke zwangerschap, die al 20 maan den van te voren was ontstaan. De vrouw herstelde. Maar verder was men hiermee te recht zeer terughoudend. Het was een le vensgevaarlijke operatie in die tijd. Een zeer begaafd man was Petrus Camper (1 722-1789), die onder meer hoogleraar was in Franeker, Amsterdam en Gronin gen. In 1 773 trok hij zich terug op het landgoed van zijn vrouw Klein-Lankum bij Franeker. Om de keizersnede te ver mijden was een Fransman Sigault op het idee gekomen de schaambeenvoege door te snijden symphyseotomieDat sprak Camper wel aan. Zelf heeft hij de schaambeensnede nooit toegepast, maar de chirurgijn J. Damen uit Den Haag heeft op aanwijzing van Camper de in greep tweemaal met succes uitgevoerd.17 Ik verheug me in het bezit van een exem plaar van Naauwkeurig ONDERWYS in de VROEDKUNDEten dienste van vroedvrouwen en jonge konst-oefenaars, geschreven in 1 771 door Jan de Reus uit Harlingen, die in opdracht van de magi straat meer dan twintig jaar het Ampt van Vroedvrouwen had onderwezen. Het lo- 16 J. van der Kluit, pag. 85, 88-90, 115-118. 17 G.A. Lindeboom, Geschiedenis van de Medische Wetenschap in Nederland, 1972, Haarlem, Fibula-Van Dishoeck, pag.99, 110.

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 9