80 slechts, maar de uitvoering werd aan de chirurgijn overgelaten! Nu mannen zich met de verloskunde bezig gingen houden verschenen er ook diverse geschriften. In Frankrijk schreef Frangois Mauriceau (1637-1709) over ziekten bij vrouwen rond zwangerschap en bevalling, Des maladies des femmes grosses et ac- couchées. In Engeland beschikte de fami lie Chamberlen over een soort hefboom, die gebruikt werd in gevallen, waar de geboorte van het hoofd van het kind moeilijkheden opleverde (het zoge naamde beklemde hoofd). De familie Chamberlen hield die hefboom zorgvul dig geheim, want dat apparaat bracht veel gewin! In 1673 heeft Chamberlen vergeefs getracht het instrument voor 10.000 pond te verkopen aan Mauriceau. Nederland speelde bij de ontwikkeling van de verloskunde ook een vrij belang rijke rol. In Amsterdam beschikte Hendrik van Roonhuysen ook over een instrument, het Roonhuysiaansch Geheim geheten. Mogelijk heeft hij dit geheim van de familie Chamberlen gekocht. Een belangrijk man was ook Hendrik van Deventer (1651 - 1724), de schrijver van het leerboek Nieuw Ligt der Vroetvrouwend4 De verloskunde was dus aanvankelijk nog geheel in handen van de weinig des kundige vroedvrouwen. Vrouw Schrader was een gunstige uitzondering. Zij oe fende in Dokkum van 1693 tot 1745 een verloskundige praktijk uit. Zij deed 4000 bevallingen, die zij nauwkeurig te boek stelde. Slechts 90 kinderen (ruim 2 werd dood geboren en slechts 15 (0,26 van de kraamvrouwen is overleden. In een aantal gevallen heeft zij daarbij ook de hefboom, de verloskundige haak, ge bruikt. Meestal werd in dergelijke geval len toch wel de hulp van een chirurgijn ingeroepen. Zij spreekt nergens over een verloskundige stoel of baringsstoel. Wel schrijft vrouw Schrader meermalen dat zij haar op het bedde verloste.15 De stoel was dus niet meer algemeen gebruikelijk. In Zutphen De tachtigjarige oorlog had de stad vele problemen bezorgd. Veel schade, vele do den, mede door het uitbreken van pestepi demieën. Zutphen was totaal verarmd. De wederopbouw kon pas beginnen nadat Prins Maurits in 1591 Zutphen definitief op de Spanjaarden had veroverd. In 1593 was er nog maar één wysemoeder over in Zutphen. Waarschijnlijk in ver band met haar zware taak werd haar nor male traktement van zes gulden verdub beld! Pas in januari 1598 kwam er verster king, een zekere jenneken, die ook 12 gulden traktement kreeg. Tot overmaat van ramp is Anna Huieshaven een half jaar later overleden. Het duurde tot 1603 tot Jenneken hulp kreeg van een collega. De weduwe Anna van Helmont-Bieken bood zich aan als stadsvroedvrouw, maar dat ging niet door. Waarschijnlijk om geld uit te sparen! Zij mocht als vroedvrouw in Zutphen werken op voorwaarde, dat zij bereid was bevallingen te doen in huizen waar de pest heerste. Wanneer zij in een met pest besmet huis hulp verleende, mocht zij geen andere vrouwen helpen. Omdat zij hiertoe bereid was kreeg zij vier gulden per jaar. Zo kwam de magi straat wel heel voordelig aan een tweede wysemoeder. Waarom het stadsbestuur in 1610 weer twee andere vroedvrouwen aanstelde is niet duidelijk. Agnes Bijken en Jacoba Kemerlink, de vrouw van de goudsmid Obbekinck, werden beiden be noemd, maar het traktement van twaalf gulden moesten ze maar delen. Het was nog steeds armoe troef! Pas in 1627 kwam er een derde vroedvrouw, Megteld, de vrouw van Herman Hiddink, terwijl Anne- ken Nijentimps in 1629 Agnes Bij ken op volgde. De financiële positie van de stad was kennelijk weer wat op peil gekomen. In 1630 werd het salaris van de dames ge lijkgetrokken en vastgesteld op 18 gul den per jaar. Vijfjaar later lezen we eindelijk iets over de toelatingsprocedure. Driesken Hend riks, de huisvrouw van E. Schuit kreeg toestemming haar ambagt hier te exerce ren. Zij was door de stadsdoctor en de stadschirurgijn geëxamineerd. Maar zij kreeg geen gage. Blijkbaar vond men drie stadsvroedvrouwen genoeg. Vrije vesti- 14 Lindeboom, pag.193-194. 13 M.J.van Lieburg, Memory Boeck van de Vrouwens, 1984, Rodopi, Amsterdam.

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 8