78 vrouwen, de Kerk gaf edicten uit, waarin hun beroep werd geregeld, maar die re gelingen waren niet gericht op een betere verzorging van moeder en kind, maar hadden ten doel het leven van het kind lang genoeg te verlengen, dat het nog ge doopt kon worden. We weten niet veel van het peil van de vrouwen, die in die tijd als vroedvrouw optraden, noch van de methoden, die zij toepasten. Ze stonden niet hoog aange schreven. Het waren vaak ruwe, ongelet terde vrouwen. Drankzucht was een veel vuldig voorkomend verschijnsel. Boven dien waren de middeleeuwse steden sterk vervuild. Riolering bestond nog niet. Stin kend afval, ongedierte en vliegen vorm den een bron voor alle mogelijke infec ties. Geen gunstige omstandigheden voor een ongestoord verloop van zwanger schap en kraambed. De zestiende eeuw Dank zij de bibliotheek in Alexandrië hadden ook de Arabieren kennis geno men van de Griekse medische kennis. Rhazes en Avicenna waren beroemde Arabische geneesheren. Hun geschriften kwamen door de veroveringen van de Arabieren ook in Spanje terecht. Daar heeft de Joodse wijsgeer en arts Maimoni- des in zijn jonge jaren ongetwijfeld de gelegenheid gehad zich in hun werken te verdiepen totdat zijn familie omstreeks 1180 uit Spanje vertrok..Zo drong de Ara- bisch-Joodse geneeskunde van Spanje uit op naar West-Europa.10 Pas zo omstreeks 1500 kwam er een beweging op gang, die de geneeskunde en de verloskunde probeerde op een meer rationele basis te rug te brengen. Een eerste symptoom was een boek van Eucharius Roeslin uit Worms, dat in 1513 verscheen: Der Garten der Frauen unter der Niederkunft und der Fiebammen (De tuin der vrouwen tijdens de Bevalling en der Vroedvrouwen). Het boek werd ge schreven op verzoek van Catharina, gra vin van Brunswijk en was bedoeld om de onwetende vroedvrouwen een handlei ding te verschaffen om veiliger en effi ciënter te werken. Het bevatte weinig Afb. 3: Verloskundige stoel volgens Roeslin uit ref. 1. nieuws. De inhoud was een mengsel van Griekse opvattingen en middeleeuws bij geloof, maar het heeft toch veel goeds tot gevolg gehad. Roeslin had zelf vermoede lijk nog nooit een bevalling bijgewoond, want dat was in die tijd aan mannen streng verboden! En zowaar: Roeslin geeft een tweetal afbeeldingen van de verlos kundige stoel (afb.3 en 4)! Op dit onder deel geen principiële wijziging in de laat- Afb. 4: Verloskundige stoel in gebruik reproductie uit "Der Garten der Frauen" van Roeslin uit ref. 7 G.A.Lindeboom, Inleiding tot de Geschiedenis der Geneeskunde, 1985, Rodopi, Amsterdam, pag.83-86.

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 6