76 hem...enz. Deze vertaling van de oor spronkelijke Hebreeuwse tekst is echter zeer dubieus. In plaats van stoelen kan vertaald worden met "stenen". In de 20s,e eeuwse vertaling van het Nederlands Bij bel Genootschap vinden we die vermel ding van de stoelen dan ook niet terug. M. Stol wijst er op, dat ook bij de oude Babyloniërs beschreven staat, dat de vrouwen bij de baring op twee stenen hurkten of knielden. De vertaling met "stoelen" is gewoon fout!3 Er zijn tal van oude afbeeldingen waar duidelijk blijkt, dat duizenden jaren lang de bevalling in zittende of geknielde houding plaats vond. De oudste weergave betreft een beeldje van een vruchtbaarheidsgodin, die een kind baart, gezeten in een stoel (afb.1Het werd gevonden bij een opgra ving in Qatal Hüyük in Turkije en dateert uit de periode 6500-5700 v.C.4 Egypte De toestanden tijdens de oude Egyptische beschaving vormen een ander verhaal. Er zijn tal van papyri (het plantaardige mate riaal, waar de oude Egyptenaren hun teksten op noteerden) be waard ge bleven met medische en verloskundige voorschriften. Bijvoorbeeld de zoge naamde papyrus Smith, die dateert van 1 700 v.C. of de papyrus Ebers van 600 v.C. Volgens Haggard konden de vroedvrou wen in Egypte zo nodig de hulp inroepen van de priesters. Al 3000 jaar voor Chris tus beperkten de priesters zich niet tot het afsmeken van de hulp van de goden maar verleenden zij ook werkelijk actieve hulp bij een bevalling, zoals heelkundige in grepen, verloskundige handgrepen, ins trumenten om een dood kind te verwijde ren, toediening van geneesmiddelen, ook al bestonden deze laatste uit niet veel meer dan laxerende stoffen en braakmid delen.5 De positie van de vrouw tijdens de bevalling blijkt ook hier uit een aantal afbeeldingen. Op een muur van de tem pel van Kom Omro aan de Nijl wordt de koningin afgebeeld tijdens de bevalling in een halfzittende houding op een ver loskundige stoel. Afb. 2: Tempel van Kom Ombro aan de NijlVrouw in half zittende houding op een verloskundige stoel. Achter haar chirurgische instrumenten. Uit ref. 4. M.Stol, Zwangerschap en geboorte bij de Babyloniërs en in de Bijbel, 1983, Ex Oriente Lux, Leiden, pag.57-58. 4 A.S.Lyons/R.J.Petrucelli, Medicine, An Illustrated History,1987, Abrams,New York, pag.21, afb.4 Haggard, pag.22-23.

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 4