75 Jan van der Kluit "Onverschillig met welke beschaving men te doen heeft: de positie van de vrouw is altijd een index van het beschavingspeil. Die positie laat zich het best beoordelen aan de hand van de zorg die de vrouw ten deel valt tijdens zwangerschap en kraambed". Zo begint Howard W. Haggard zijn boek "Devils, Drugs and Doctors". 1 Al is deze uitspraak wat ongenuanceerd, Haggard geeft wel duidelijk aan, dat er een groot verschil was tussen de behandeling van zwangeren en kraamvrouwen bij primitieve volkeren en de verleende zorg tijdens de hoogtepunten van de Egyptische, Griekse en Romeinse beschavingen. De Primitieven. Bij de primitieven beschouwde men kin deren krijgen als een natuurlijk gebeuren. Men stond daar vrij onverschillig tegen over, ook al was de geboorte veelal om geven met bepaalde riten, die per regio sterk konden verschillen: baden in koud water en direct weer aan het werk, boete doen door te "roosteren" voor een gloei end heet vuur, bevallen onder zang en muziek enz. We moeten hierbij niet al leen denken aan toestanden uit de prehis torie. Het artsen-echtpaar de Jonge-Veen- land meldde in 1953, dat het op het Indo nesische eiland Alor, ten noorden van Timor nog voorkwam, dat de dukun op de buik van de vrouw ging zitten als de bevalling niet wilde vlotten.2 We kunnen wel aannemen, dat barende vrouwen vanaf de oertijd nooit geheel van hulp verstoken zijn geweest. Vrouwen, die zelf al kinderen hadden zullen als "ervarings deskundigen" hun buurvrouw wel heb ben bijgestaan. Sommige van die vrou wen gingen regelmatig helpen bij beval lingen en zo ontstond het beroep van vroedvrouw. In de bijbel worden de Joodse vroedvrou wen Sifra en Pua in Exodus 1:16 met name genoemd. Zij krijgen de opdracht van de pharao van Egypte alle zonen van Hebreeuwse vrouwen na de geboorte on middellijk te doden. Meisjes mochten blijven leven. In de Statenvertaling van 1618-1619 lezen we: Wanneer gij de He- breïnnen in het baren helpten ziet ze op de stoelenis het een zoonzoo doodt Afb. 7: Vruchtbaarheidsgodin tijdens de bevalling in zittende houding 650-5700 v.C.), AnkaraArcheologisch Museum. Uit ref. 4. I loward W. I laggard, Van medicijnman lol geneesheer, vertaald en bewerkt door Dr.Mr.Dr.W.Schuurmans Stekhoven, 1951, G.J.A.Ruys, Amsterdam, pag.15. Guus en Baukje de Jonge-Veenland, Alor en Timor 1953-1956, Walburg Pers, Zutphen, pag.76 en 101 Vrouwenverhalen Zwangerschap en kraamverzorging in de loop der tijd.

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 3