Afb. 7: Tableau Vivant, ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten honderd jaar na de bevrijding van de Fransen. De "Nachtwacht" in een Zutphens decor. luitenant Guillegot dat de kozakken in Bathmen waren geweest. Hij vertrok daarop Ns morgens vroeg met zijn ruiters via de Nieuwstadspoort, maar liep achter het Joppe in een hinderlaag van de Russi sche troepen. De luitenant werd gevan gen genomen, slechts één wachtmeester kwam zonder paard vs avonds weer terug in Zutphen. Hij vertelde wat er gebeurd was. Toen de vijandelijke troepen steeds meer de stad naderden eiste de prefect een bericht per extra post zodra de vijand zich vertoonde. Dat bericht kreeg hij die zelfde middag. Een groep kozakken on der bevel van een Hollandse majoor van Brakel, sloeg n.l. zijn kwartier op in Warnsveld. Deze majoor was toen hij in het Franse leger diende gevangen geno men door de Russen en in hun dienst overgegaan. Deze van Brakel eiste die zelfde dag de stad nog op. De burge meester vroeg aan de Franse comman dant Latour wat te doen. Het antwoord luidde dat hij niet kon capituleren en te rugtrekken uit de plaats die hem was toe vertrouwd, ook niet nu er een grote over macht in de buurt was. Hij vroeg om 24 uur bedenktijd. De kozakken, die op versterking wacht ten van hun eigen volk en op de Pruisen onder de generaal Bülow, zwierven wel 95 rond de stad maar deden geen aanval. Uiterlijk leek het daarom rustig. De pupil len hielden de wacht op de wallen voor namelijk bij de Larepoort, de burgers be trokken de hoofdwacht in het Wijnhuis. Op bevel van de in Deventer zittende be velvoerend generaal had men al enkele dagen van te voren de schepen en schui ten naar de overkant van de rivier ge bracht om een aanval op de Veluwe te bemoeilijken. Maar de eis van kapitein Latour om de schipbrug te vernietigen werd door de maire van de hand gewe zen omdat dit in het nadeel van de bur gers was. De enige vluchtweg die over bleef als er een aanval zou komen zou op die manier afgesneden worden. Op de 22e november ontving de maire een brief van de Prefect waarin stond dat hij moest zorgen voor een programma voor 2 december, de verjaardag van Na poleons kroning: het gouvernement leek dus nog optimistisch te zijn over een goede afloop. De maire begreep echter wel dat de be staande toestand niet lang kon duren, te meer niet omdat hij wist dat de Pruissen al voor Doesburg lagen. Hij vroeg daarop aan Latour toestemming voor een geleide om koolzaad naar de molen op de Marsch te brengen en voor het terugbrengen van de olie naar de stad. Dit geleide was nodig omdat er ko zakken in de buurt rondzwierven. Als re den voor de tocht werd opgegeven dat er anders niet genoeg olie zou zijn voor de illuminatie op 2 december. De werknemers van de tabaks-entrepots waren al vertrokken; ze hadden alle aan wezige tabak meegenomen. De winke liers beklaagden zich daarover en op 23 november nam de raad het besluit dat de winkeliers zelf maar contact op moesten nemen met de planters. Dit was tevens de laatste raadsbijeenkomst onder de Franse bezetting, want kort daarop kondigde La tour de staat van beleg af. Dit gebeurde nadat de Fransen bericht hadden ontvan gen dat Doesburg was gevallen en dat Bülow bevel had gegeven om richting Zutphen te trekken. Hoewel de nacht nog rustig voorbij ging, was iedereen gespan-

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 23