94 Jan Kreijenbroek In de Franse tijd van 1795-1813 is ook Zutphen bezet geweest door Franse troe pen. Dit verhaal gaat over de bevrijding van de stad in 1813. Bron is de Zutphen- sche Courantwaarin ter gelegenheid van de vijftig jarige herdenking van die be vrijding in 1863 en de bijbehorende festiviteiten een verhaal stond. Zutphen maakte destijds deel uit van het departement van de Boven-Ijssel, waar van Andringa de Kempenaer prefect was. Maire (burgemeester) van Zutphen was de heer W.R. Op ten Noort. Daarnaast waren er twee wethouders en dertien raadsleden. Het garnizoen onder bevel van kolonel Argentré was het hele jaar maar klein geweest. Over deze kolonel deden verschillende verhalen de ronde. Hij had, door talrijke in de loop der jaren opgelopen wonden een zeer gebrekkig li chaam. Dit werd, volgens het verhaal, door platen en beugels bij elkaar gehou den en er werd zelfs verteld dat hij een ij zeren buik had. Daarnaast ging het ge rucht dat hij de beenderen van een ge sneuvelde broer altijd met zich meedroeg. Ook in Zutphen zou hij die weer tijdelijk begraven hebben. In juli 1813 werd hij overgeplaatst. Na hem kwamen nog enkele andere commandan ten. In november van het bewuste jaar 1813 was het commando in handen van de kapitein "commandant d'armes" La- tour. Het garnizoen bestond aanvankelijk slechts uit enkele "pupillen". Op 7 no vember trokken er echter enkele honder den pupillen en douanen uit Münster door Zutphen, waarvan er zo'n 160 ach terbleven. Daarnaast rukten ook enkele dragonders en douanen onder bevel van luitenant Guillegot de stad binnen, in to taal zo'n driehonderd man. De opnieuw georganiseerde nationale garde maakte het garnizoen compleet. In het laatst van oktober bespeurde men onrust en vrees onder de soldaten. Herhaaldelijk werden er levensmiddelen gevorderd voor de doortrekkende troe pen. Toen op 12 november de kozakken voor Deventer verschenen eiste de Franse generaal aldaar dat zijn ondergeschikte in Zutphen hem onmiddellijk een voorraad goederen zou sturen. De burgemeester kreeg opdracht om aan die eis van de ge neraal te voldoen Er werd gevraagd om: 400 hl. tarwe, 6000 kilo rijst, 1200 kilo kaarsen, 16 varkens, 42 stères hakhout en 3000 kilo aardappelen. Alleen dit laatste was voorhanden, van het overige kon men slechts beschikken over: 300 hl. tarwe, 812 kilo rijst, 490 kilo kaarsen en 5 varkens. Hout was er al helemaal niet. De generaal kreeg dus niet wat hij wilde want de burgemeester was bang dat er een te kort zou ontstaan voor de eigen bevolking als er, zoals de geruchten wil den, nóg 1200 man ter versterking in gar nizoen zouden komen om zo de stad te gen de naderende vijand te verdedigen. De spanning was groot, vooral omdat men niet wist wat er in Deventer aan de hand was. Er werden gendarmes opgeroe pen om te proberen nog post naar Deven ter te krijgen. Enkele dagen later hoorde Bevrijding van de Fransen De verovering van Ziotfen op 24 november 1813..

Zutphen (vanaf 1982) | 2003 | | pagina 22